KÁHIRA/DAMASK.
Mualim počas stretnutia s arabskými a ďalšími zahraničnými veľvyslancami v hlavnom meste Damask uviedol, že sýrske vedenie je odhodlané presadzovať reformy. Správu o tom priniesla oficiálna tlačová agentúre SANA.
Sýrska vláda nedávno schválila zákon umožňujúci vznik nových politických strán, ktoré budú pôsobiť popri vládnej strane Baas. Tá je pri moci už od roku 1963.
Nový zákon je súčasťou reforiem, ktoré prisľúbil dlhoročný autokratický prezidenta Bašár Asad, aby upokojil demonštrácie snažiace sa o jeho zvrhnutie. Asadov režim patrí k najtvrdším v arabskom svete.
Parlamentné voľby sa naposledy konali v roku 2007 a štvorročné volebné obdobie súčasného parlamentu vypršalo v apríli.
Oznámenie sýrskeho ministra zahraničných vecí nasledovalo po tom, čo štáty Perzského zálivu vyzvali na "okamžité zastavenie násilia a krviprelievania" v Sýrii. Bezpečnostné sily tam totiž počas najnovšej série protivládnych protestov zabili najmenej 24 civilistov.
Rada pre hospodársku spoluprácu krajín Perzského zálivu (GCC) takisto vyjadrila znepokojenie nad "zvyšujúcim sa násilím a použitím sily, ktoré priniesli veľký počet zabitých a ranených".
GCC vyzvala na "rozumné konanie a zavedenie serióznych a nutných reforiem, ktoré zachovávajú práva sýrskeho ľudu a plnia jeho požiadavky".
Bezpečnostné a armádne sily zabili v piatok počas demonštrácií v rôznych častiach Sýrie najmenej 24 civilistov.
Dezertér z armády uviedol v dnes zverejnených vyjadreniach, že vojaci dostali príkaz na spáchanie genocídy v búriacom sa meste Dará na juhu Sýrie. "Vojakom prikázali, aby nešetrili ani životy žien a detí," uviedol Ahmad Chalif, bývalý dôstojník v elitnej armádnej jednotke, pre panarabské noviny Ašark al-Awsat.
Chalif vyhlásil, že len v samotnej metropole Damask zbehlo z armády približne 4 500 príslušníkov.
Od začiatku prodemokratických a protivládnych protestov v Sýrii v polovici marca bolo zabitých vyše 1650 civilistov a približne 350 príslušníkov bezpečnostných síl. Uviedli to miestni obhajcovia ľudských práv.