Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajinská expremiérka Julia Tymošenková je vo väzbe a jej stúpenci začali protestné akcie v uliciach Kyjeva.
Administratívny súd Kyjeva však rozhodol, že stanové mestečká nemôžu vznikať v blízkosti väznice ani okolo súdu, kde v piatok padol verdikt o zatknutí líderky opozície.
Zato súd nevidí nič nezákonné na tom, že poslanci strany Blok Julie Tymošenkovej (BJUT) úradujú teraz na triede Kreščatik a prijímajú občanov priamo v stanoch.
Miesto je obkľúčené špeciálnymi bezpečnostnými jednotkami, ale zásah proti ústavným činiteľom by bol vážnym porušením zákonov.
V nedeľu o pol šiestej ráno prišiel k stanovému mestečku poslanec Oleg Kalašnikov za vládnu Stranu regiónov a požadoval priestor pre svoj stanový tábor.
Po slovnej výmene názorov vznikol na Kreščatiku i druhý tábor, ktorý zatknutie Tymošenkovej oslavuje.
Tymošenková sa podľa hovorcu ukrajinského ombudsmana Anatolia Palija, ktorý ju navštívil, správa za mrežami dôstojne, ďakuje pracovníkom väznice za vľúdne zaobchádzanie a je v „bojovej nálade“.
V cele je s dvoma ženami, má k dispozícii chladničku a televíziu. „Dokonca nás pozvali na obed,“ uviedol Palij.
Tymošenkovú obvinili zo zneužitia právomocí, keď v roku 2009 podpísala dohodu s Rusmi o dodávkach a cenách plynu. Podľa žaloby bola nevýhodná pre štát.