Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
KÁBUL, BRATISLAVA. Ten tím oficiálne nejestvuje. A všetko, čo sa o ňom všeobecne vie, je skôr kombináciou dohadov, mýtov a neoveriteľných spomienok v knihách bývalých členov.
Tím šiestich amerických Navy SEALs má byť najelitnejšou americkou vojenskou jednotkou. Práve skupina jeho vojakov zabila začiatkom mája teroristu Usámu bin Ládina.
Hnutie Taliban teraz môže vravieť o pomste. V sobotu krátko po polnoci zostrelili vrtuľník, na ktorého palube bolo aj dvadsaťdva príslušníkov tejto jednotky.
No zrejme sa medzi nimi nenachádzali priamo tí, ktorí sa podieľali na zastrelení najhľadanejšieho svetového teroristu.
Raketa pri štarte
Špeciálna jednotka sa v noci podieľala na útoku, počas ktorého zabila osem príslušníkov Talibanu. Takéto útoky robia podobné elitné jednotky bežne, SEALs spolupracujú napríklad s americkou spravodajskou službou CIA a útočia na vedúcich predstaviteľov hnutia, výrobcov bômb či iné na dôležité osoby.
Po jednom z takýchto útokov v provincii Wardak západne od afganského hlavného mesta Kábul sa jednotka spolu s ôsmimi Afgancami vracala späť na základňu.
Vrtuľník však zasiahol raketový granát a zrútil sa. Zahynulo všetkých 38 ľudí na palube vojenského Chinooku.
„Táto helikoptéra tiež prišla počas útoku,“ hovorí pre BBC Muhammád Valí Wardag, ktorý útok videl. „Boli sme na verande a videli vrtuľník letiaci veľmi nízko, zasiahla ho raketa a začal horieť.“
Štartujúci vrtuľník je podľa expertov najzraniteľnejší. Prítomnosť elitných jednotiek na palube pre BBC však potvrdili zdroje z americkej armády. Počet jej príslušníkov je tajný, no britský denník The Independent tvrdí, že ich nikdy nie je viac ako dvesto.
Najhorší útok
Tridsať mŕtvych Američanov pri jedinom útoku je zároveň najhorším incidentom počas desaťročnej vojny v Afganistane.
Až dosiaľ bol najhorším útok na vrtuľník z roku 2005, pri ktorom sa rovnako členovia Navy SEALs pokúsili pomôcť príslušníkom skupine počas pozemnej operácie. Zahynulo všetkých 16 ľudí na palube vrtuľníka, Taliban navyše zabil ďalších troch na zemi.
Aktuálny útok prišiel pre Američanov v najmenej vhodnom čase. Spojené štáty začali z Afganistanu pomaly sťahovať svoje jednotky, ktoré majú krajinu opustiť do roku 2014. Aj minulomesačná vražda brata afganského prezidenta naznačuje, že bezpečnostná situácia v Afganistane je stále zlá.
Najtragickejšie letecké straty spojencov v Afganistane
- 5. august 2011 - Vrtuľník typu CH-47 Chinook sa zrútil vo východnej provincii Wardák. Pri nehode zahynulo 31 Američanov a 7 Afgancov.
- 21. september 2010 - Americký vrtuľník typu Blackhawk sa zrútil v južnej provincii Zábul. Zahynulo 9 vojakov
- 30. marec 2007 - Vrtuľník typu Chinook sa zrútil v provincii Helmand po tom, ako na neho ozbrojenci začali strieľať. O život prišlo 5 Američanov, 1 Brit a 1 Kanaďan.
- 18. február 2007 - Chinook prevážajúci 22 amerických vojakov sa zrútil v provincii Zábul. Zahynulo 8 Američanov, ďalších 14 utrpelo zranenia.
- 2. september 2006 - Britské lietadlo typu Nimrod sa zrútilo neďaleko Kandaháru, zahynulo 14 vojakov.
- 5. máj 2006 - Americký Chinook sa zrútil počas pokusu o nočné pristátie na vrchu menšej hory v provincii Kunar. Zahynulo 10 Američanov.
- 16. august 2005 - Španielsky vrtuľník sa zrútil neďaleko mesta Herát. Zahynulo 17 španielskych vojakov.
- 21. december 2002 - Nemecká vojenská helikoptéra sa zrútila v Kábule. Zahynulo 7 nemeckých vojakov.
- 4. marec 2002 - Americký Chinook zostrelili na východe Afganistanu. Zahynulo 7 Američanov.
sita