V sýrskom meste vypli vodu, elektrinu i telefóny a strieľajú na ľudí.
HAMÁ, TEL AVIV. Sýrske vojská robia poriadok v meste Hamá, asi 200 kilometrov od hlavného mesta Damasku, už od nedele. To, čo sa z mesta, v ktorom vypli telefóny a obmedzili dodávky vody aj elektriny, podarí dostať do sveta, je hrozivé.
Ľudia opisujú, že obyvateľov mesta ostreľujú muži v civile, po meste jazdia tanky.
„Ľudí zabíjajú ako ovce na jatkách. Videl som mladého chlapca na motorke. Viezol zeleninu. Prešiel po ňom tank,“ opísal situáciu v meste pre AP jeden z tých, ktorým sa im podarilo utiecť.
Režim niečo skrýva
Blízkovýchodný spravodajca Los Angeles Times napísal na Twitter, že režim sa v Hamá snaží niečo skryť.
„Nevypínate elektrinu, vodu, telefóny a internet, keď chcete vysádzať kvety,“ komentuje počínanie režimu.
Správy zo 700tisícového mesta Hamá sú stále desivejšie. Reakcia medzinárodného spoločenstva je však podľa sýrskych aktivistov v exile nedostatočná. S domácimi sa dá spojiť čoraz komplikovanejšie.
Ľudia v Sýrii majú pocit, že svet na nich zabudol. V Hamá už raz teror zažili. V roku 1982 tam armáda pozabíjala desaťtisíce ľudí.
Zraneným nepomáhajú
Správy o tom, čo sa v Hamá skutočne deje sa ťažko overujú. Mesto je odrezané od sveta a režim nedovoľuje médiám slobodne pracovať.
Izraelské rádio informovalo o tom, že jeho arabská sekcia zaznamenala zábery sýrskej televízie, na ktorých plávajú mŕtve telá v rieke pri meste.
Ľudia sa boja podľa Reuters pochovávať príbuzných na cintoríne, aby sa nedostali do paľby a tak ich pochovávajú v záhradách pri domoch.
Od nedele malo v meste zahynúť viac ako dvesto ľudí, ľudskoprávne organizácie však hovoria, že obetí bude viac. Pomoc nedostávajú ani zranení.
Šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová sýrsky režim vo štvrtok obvinila zo zabita najmenej dvoch tisícok ľudí. Mali zomrieť počas piatich mesiacov trvajúceho povstania proti režimu prezidenta Bašára Asada.
Vyjadrila sa aj slovenská diplomacia
Američania tento týždeň na Sýriu uvalili ďalšie sankcie, sprísnila ich aj Európska únia. „Úlohou armády je ochrana vlastného obyvateľstva a nie jeho terorizovanie,“ povedala k tomu slovenská diplomacia.
Stále chýba silný hlas z Bezpečnostnej rady OSN, kde sankcie narážajú na neochotu Číny a Ruska. Asad sa na to spolieha.
Nahráva mu aj to, že Američanov teraz zamestnávala rozpočtová kríza a pozornosť médií sa sústredila na proces s bývalým egyptským prezidentom Mubarakom.
Peniaze pre Sýriu tlačia v Rakúsku
Hotovosť potrebuje režim, aby zaplatil vojakom, ktorí strieľajú do ľudí.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Päťmesačné protesty ochromili turistiku i obchod a sýrsky režim to cíti. Chýbajú mu peniaze v hotovosti.
Dostane ich z Viedne, od Rakúskej národnej banky. Čerstvo vytlačené sýrske libry potom použije, aby zaplatil vojakom, ktorí týždne zabíjajú vlastné obyvateľstvo.
„Režim potrebuje hotovosť, aby zaplatil tajným službám, špeciálnym jednotkám a eskadrám smrti,“ povedal pre ORF.at koordinátor tímu pre podporu povstania v Sýrii, ktorého meno redakcia z bezpečnostných dôvodov nezverejnila.
Rakúska národná banka médiám potvrdila, že so Sýriou uzavrela niekoľkoročný kontakt v roku 2008, keď mnohí dúfali, že prezident Bašár Asad sa stane reformátorom vo svojej krajine. Teraz chce zmluvu prehodnotiť.
Miriam Zsilleová