Sporné hraničné priechody v prevažne Srbmi obývanej časti Kosova budú najmenej do polovice septembra kontrolovať jednotky KFOR.
BELEHRAD, PRIŠTINA. Srbskí predstavitelia, kosovská vláda a mierová misia KFOR dosiahli dohodu o riešení krízy na severe Kosova, ktorú vyvolal spor okolo hraničných priechodov so Srbskom. Potvrdil to kosovský premiér Hashim Thaci.
Dohodu označil za "historickú, najdôležitejšiu po vyhlásení nezávislosti Kosova". Po zasadnutí kabinetu tiež vyhlásil: "Dosiahli sme úplnú kontrolu nad našimi hranicami."
O dohode po takmer dvojtýždňových rozhovoroch, ktoré sprostredkoval veliteľ KFOR Erhard Bühler, predtým informovali zdroje blízke rokovaniam.
Hranica ostane pre komerčný tovar uzavret
Zdroj tlačovej agentúry DPA uviedol, že podľa dohody budú dva sporné hraničné priechody v severnej, prevažne Srbmi obývanej časti Kosova kontrolovať najmenej do polovice septembra jednotky KFOR.
Kosovskí Srbi by mali odstrániť cestné barikády, čo na niektorých miestach vzhľadom na ich veľkosť potrvá "niekoľko dní".
Dohoda umožní obnovenie osobnej dopravy cez hraničné priechody Jarinje a Brnjak. Otvorené budú tiež pre humanitárne zásoby pre srbskú menšinu v Kosove, väčšie dodávky však budú musieť schváliť medzinárodné humanitárne organizácie.
Hranica ostane uzavretá pre komerčný tovar, pričom vojaci KFOR budú kontrolovať, či sa v prichádzajúcej doprave nenachádzajú zbrane, uviedol zdroj.
Kompromis dosiahli po tom, ako Belehrad a Priština ustúpili od svojich požiadaviek, ktoré označovali za ústredné: Srbsko akceptovalo embargo na svoje tovary v Kosove a kosovská vláda sa nebude snažiť umiestniť svojich colníkov na priechody.
KFOR bude kontrolovať zelenú hranicu
KFOR by mal okrem toho kontrolovať početné "divoké" priechody medzi Srbskom a Kosovom na zelenej hranici.
Priština sa sťažovala, že týmto spôsobom prichádzajú a odchádzajú z Kosova srbskí politici bez toho, aby sa podrobili kontrole alebo mali potrebné povolenie od kosovských úradov. Kosovská vláda pohrozila zatknutím a vyhostením dokonca aj srbským vyjednávačom.
Kríza v prevažne srbskom severnom Kosove vypukla 25. júla, keď kosovská vláda vyslala špeciálne policajné jednotky, aby prevzali kontrolu nad dvoma hraničnými priechodmi so Srbskom s cieľom presadiť zákaz dovozu srbského tovaru.
Miestni Srbi, ktorí odmietajú autoritu vlády v Prištine, na protest zablokovali hlavné cesty v oblasti. Belehrad žiadal návrat k situácii spred 25. júla, teda opätovné prevádzkovanie hraničných priechodov colníkmi misie Európskej únie (EULEX) a srbskými príslušníkmi kosovskej polície (KPS).
Zdroj: DPA, B92