BERLÍN.
"V dôsledku toho vznikne určitý intranet s novými možnosťami kontroly disidentov, opozície, blogerov a kritizujúcich používateľov internetu," uviedli Reportéri bez hraníc v dnešnom vyhlásení v Berlíne.
Iránske úrady už blokujú prístup k početným webovým stránkam; z politických dôvodov alebo z dôvodu "nemravného obsahu", ako označujú stránky s údajnou alebo skutočnou pornografiou. Blokované sú okrem iného stránky zástupcov iránskej opozície, európskych a amerických médií či sociálne siete Facebook a Twitter. Do začiatku budúceho roka by mali v Iráne zriadiť aj vlastnú vyhľadávaciu službu.
"Tieto plány ukazujú, že režim chce uvaliť úplnú cenzúru na všetky kanály šírenia informácií," uvádza vyhlásenie RSF s tým, že podľa predpokladov budú mať prístup k celosvetovému internetu v Iráne v budúcnosti len podniky a štátne inštitúcie.
Podľa informácií RSF je v súčasnosti v Iráne vo väzbe najmenej 16 internetových aktivistov a 25 novinárov. Naposledy zadržali 27. júla vedúceho spravodajskej webovej stránky Ayandenews.