PRIŠTINA. Rozhovory o vyriešení sporu okolo hraničných priechodov na severe Kosova uviazli na detailoch návrhu mierovej misie NATO (KFOR). Obe strany odmietajú ustúpiť zo svojich pozícií, pričom kosovská vláda stanovila pre kompromis podmienky, ktoré srbská strana nemôže za žiadnych okolností akceptovať, informovali dnes médiá v Prištine.
Rokovania o dohode sú "v slepej uličke", konštatovala belehradská stanica B92. Hlavný srbský vyjednávač Borislav Stefanovič viedol vo štvrtok večer rozhovory s veliteľom medzinárodných síl KFOR Erhardom Bühlerom, po viac než piatich hodinách ich však pred polnocou prerušili bez výsledku.
Jadrom sporu je snaha Prištiny presadiť zákaz dovozu srbského tovaru a dôkladnú kontrolu všetkých osôb prichádzajúcich do Kosova. S týmto cieľom kosovská vláda pred desiatimi dňami vyslala špeciálne policajné jednotky, aby prevzali kontrolu nad dvoma hraničnými priechodmi so Srbskom v severnej časti Kosova, obývanej prevažne Srbmi.
Tento krok vyvolal hnev miestnych Srbov, ktorí odmietajú uznať vládu v Prištine a uvádzajú, že dovoz tovaru zo Srbska je pre nich životne dôležitý. Miestni obyvatelia na protest zablokovali hlavné cesty v oblasti, v stredu však súhlasili s uvoľnením barikád pre zásobovacie konvoje jednotiek KFOR. Tie majú kontrolovať sporné hraničné priechody do polovice septembra.
Pri najhorších násilnostiach od vyhlásenia kosovskej nezávislosti z roku 2008 utrpel smrteľné zranenie kosovský policajt a srbskí militanti podpálili jeden hraničný priechod.
Priština podľa správ kosovských médií predložila zoznam desiatich požiadaviek na prevádzku hraničných priechodov. Vozidlá s humanitárnymi zásobami by napríklad mohli prekročiť hranicu len v prípade, ak by nezávislá medzinárodná organizácia potvrdila, že srbskej menšine v Kosove hrozí humanitárna katastrofa.
Okrem toho kosovská vláda žiada, aby boli pri vstupe do Kosova prísne kontrolované všetky osoby a aby boli uzavreté niektoré "divoké" priechody. Dôvodom je opakovaný príchod a odchod srbských politikov, ktorí by mali oficiálne najskôr získať povolenie od Prištiny. Tá im opakovane hrozila zatknutím a vyhostením.