DAMASK. Tá vládne v krajine už od 60. rokov minulého storočia.
Štátna sýrska tlačová agentúra SANA informovala, že prezident vydal smernice o zakladaní politických strán a o všeobecných voľbách "s cieľom obohatiť a zdynamizovať politický život".
Návrh zákona o politických stranách umožňuje Sýrčanom vo veku 25 rokov a viac založiť strany a stať sa ich členmi.
Každá uzákonená strana bude mať automaticky právo vydávať vlastné noviny a zriadiť si webovú stránku, bez žiadosti o povolenie.
Podľa prezidentského dekrétu zakladajúcich členov strany by malo byť najmenej 1000 a mali by pochádzať z polovice sýrskych provincií.
Nový zákon stanovuje postupy pri registrácii a povolení strán, ako aj pravidlá týkajúce sa ich financovania, práv a povinností.
Nové strany by mali byť oddané ústave, princípom demokracie a mali by zachovávať jednotu vo vlasti, uviedla SANA.
Zákon zakazuje, aby bola strana založená na náboženskom, kmeňovom, regionálnom alebo profesijnom princípe, či na princípe diskriminácie voči etniku, pohlaviu alebo rase.
Asadov dekrét týkajúci sa všeobecných volieb nariaďuje vytvorenie nezávislej komisie, ktorá bude dohliadať na parlamentné a komunálne voľby.
Sýrsky parlament má v nedeľu 7. augusta rokovať o dvoch návrhoch zákonov ako súčasti balíka reforiem, ktoré Asad prisľúbil v snahe upokojiť bezprecedentné ľudové protesty proti jeho 11-ročnej vláde.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev vyzval dnes sýrskeho lídra Asada, aby uskutočnil reformy, zmieril sa so svojimi odporcami, zaviedol mier a rozvíjal moderný štát, inak mu hrozí "smutný osud". Medvedev sa tak vyjadril v juhoruskom letovisku Soči v interview pre ruskú rozhlasovú stanicu Echo Moskvy.
"Žiadne zákony schválené touto vládou neprijmeme. Ako by som mohol prijať zákon schválený ľuďmi, ktorí majú ruky zafarbené sýrskou krvou?" vyhlásil však už skôr Rami Abdel-Rahman, šéf sýrskej organizácie na ochranu ľudských práv Syrian Observatory for Human Rights, ktorá sídli v Londýne.
V rôznych častiach krajiny zahynuli traja ľudia, keď sýrske bezpečnostné sily strieľali v noci nadnes do prodemokratických protestujúcich.
K trom úmrtiam došlo aj v stredu večer, keď demonštranti vyšli do ulíc v hlavnom meste Damask, v juhosýrskej provincii Dará a v stredosýrskom meste Palmyra.
Zranenia utrpel bližšie neurčený počet ľudí.
Mohutnú streľbu bolo dnes počuť v stredosýrskom meste Homs, kam sa valilo množstvo tankov a cestné komunikácie zablokovali sýrski vojaci.
Vojenská operácia prebiehala dnes aj v meste Hamá, odkiaľ ušlo približne tisíc rodín. Vládne sily však strieľali do ľudí, ktorí sa snažili z mesta uniknúť.
Od marcového začiatku protivládnych protestov v Sýrii bolo zabitých už vyše 1500 civilistov a 350 príslušníkov bezpečnostných síl.
Zdroj: DPA, Reuters