Egypťania oslavovali pred policajnou akadémiou, ktorá sa donedávna volala Mubarakova. Teraz tam exprezident môže dostať trest smrti. Z Káhiry od reportéra MF Dnes Pavla Novotného.
KÁHIRA. Mnohí nedúfali, že ho nad Káhirou vôbec uvidia. Po tom, čo včera ráno pristál v areáli káhirskej policajnej akadémie, došlo Egypťanom, že sa prebudili do inej epochy.
Uvideli vrtuľník, ktorý priviezol Husního Mubaraka. Starca, ktorý ešte pred niekoľkými mesiacmi kamennou rukou vládol Egyptu. Autokrata, ktorý môže byť egyptskou spravodlivosťou poslaný i na smrť.
„Boh je veľký,“ kričala jedna z demonštrantiek s hrdosťou. „Otecko, odpusť, odpusť Egypťanom,“ volali zúfalo stúpenci bývalého prezidenta.
Oba tábory sa zišli pred bránou číslo osem rozľahlej policajnej akadémie, kde sa včera začal súd s Husním Mubarakom. Stála tam obrovská obrazovka sledujúca potupnú púť faraóna v priamom prenose egyptskej štátnej televízie.
Tanec na Mubarakovi
Husní Mubarak na pojazdnej posteli ešte ani nedoputoval do improvizovanej súdnej siene za mreže, keď sa medzi znepriatelenými tábormi strhla bitka. Vzduchom lietali nadávky, kamene i fľaše.
Jeden z revolučne naladených mladíkov sa zmocnil Mubarakovho portrétu, ktorý vytrhol agilnej exprezidentovej fanúšičke. Vášnivo potom na ňom tancoval šialený od radosti, šliapal Mubarakovi po tvári.
„Toto patrí všetkým zlodejom,“ povedal pokojne manažér Walíd, ktorý sa tiež prišiel pozrieť. Jeho názor medzi Egypťanmi viditeľne prevažuje: všetci Mubarakovia, otec Husní a synovia Gamal a Alá, majú pykať za vraždy opozície, krádeže, zneužitia moci, nepotizmus a excesy obávanej tajnej polície. Inými slovami, za tridsať rokov totalitnej vlády.
Káhira, ba celý Egypt včera prežívali zvláštny sviatok radosti, slobody, zúčtovania i pomsty. V taxíkoch, na uliciach i v obchodoch sledovali ľudia iba proces, ktorý môže zmeniť Egypt i Blízky východ.
Mnohí demonštranti si včera vzali voľno, aby sledovali, ako sa hľadisko sály policajnej akadémie plní šiestimi stovkami divákov, najčastejšie pozostalými po zabitých revolucionároch.
So zadosťučinením sledovali kedysi nedotknuteľných Mubarakových synov vo väzenskom oblečení, ktorí úctivo stoja po stranách otcovho nemocničného lôžka. Všímali si i ostatných obvinených, kedysi vysoko postavených policajtov, ktorí za minulého režimu drsno potláčali prejavy túžby po slobode.
Obvinení včera stáli – v prípade Mubaraka staršieho ležali – za špeciálne nainštalovanými mrežami, ktoré dosiaľ videli zvnútra len Mubarakom súdení islamisti a iní nepriatelia štátu. Mubarak všetky obvinenia odmietol.
Tahrír vyprázdnili
Víťazstvom revolučne, prodemokraticky naladených Egypťanov je fakt, že vraj vážne chorý Mubarak vôbec osobne na súd prišiel, akokoľvek sa jeho obhajcovia snažili.
„Cítim zadosťučinenie, ale stále i smútok,“ hovorí Zubajda, ktorá so sebou pred policajnou akadémiou priniesla obraz syna Mahmúda. Vo februári ho zabili Mubarakovi ľudia. Počas revolúcie začiatkom tohto roku zahynulo viac než osemsto stúpencov protimubarakovskej opozície.
Teraz vládnuci vojaci síce Mubaraka do Káhiry po istom váhaní doviezli, inak však neponechali nič na náhodu. Námestie Tahrír, symbol i kolísku revolúcie, vyprázdnili násilím.
Aj včera popoludní tu boli nasadené stovky poriadkových policajtov, ktorí sa v tmavých uniformách piekli na augustovom slnku.
Okolo celej policajnej akadémie stáli v zástupoch bielo oblečení strážcovia poriadku. Dohromady ich len v okolí akadémie bolo nasadených tritisíc. Stáli ticho, lebo práve súdili ich bývalého šéfa, ministra vnútra Habíba Adlího.
A to sa ich akadémia ešte donedávna volala Mubarakova. Egyptská revolúcia víťazí. Aspoň zatiaľ.
Autor: Pavel Novotný, MF DNES