MOSKVA, PRAHA. Viacero lodí brázdiacich ruské rieky je v rovnakom stave, ako loď Bulgaria, ktorá sa 10. júla potopila vo Volge so 122 cestujúcimi. A práve technický stav bol podľa vyšetrovateľov príčinou tragédie.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev preto prikázal skontrolovať všetky riečne plavidlá. Včera inšpektori zverejnili otrasné výsledky vyšetrovania. Pravidlá bezpečnosti sa ignorujú a je zázrak, že sa tragédia nestala už skôr.
Ochráni nás štát
Lode sú staré, neopravované, posádka nevyškolená. Loď riadi polovica námorníkov, než prikazujú predpisy, na palube je oveľa viac cestujúcich, než je bezpečné.
Na vine tragédie Bulgarie však nebola len chamtivosť majiteľov. Aj cestujúci mali podľa expertov menej premýšľať o tom, že sú lístky lacné, a viac o tom, prečo je loď už v prístave nápadne naklonená.
Sociológovia tvrdia, že Rusi sú v tomto špecifický národ. Na jednej strane sa právom veľmi boja technologických havárií a katastrof, ktorých je v Rusku viac, než je bežné inde v Európe. Na druhej strane im táto fóbia nebráni zúčastňovať sa na pochybných a riskantných akciách.
Podľa Sergeja Tiounova, šéfa oddelenia psychologickej pomoci moskovskej záchranky, ide o dedičstvo nedávnej sovietskej minulosti. „Za Sovietskeho zväzu nás naučili, že za všetko zodpovedá štát. Lenže dnes sa o vlastnú bezpečnosť musíme starať sami,“ tvrdí.
Lacnejší Egypt
„Rusi sa v otázkach bezpečnosti radi spoliehajú na náhodu,“ potvrdzuje sociologička Olga Kamenčuková. Prejavuje sa to i pri dramatických situáciách v zahraničí – počas revolúcie v Egypte ostatní turisti z krajiny odchádzali. Rusi nie. Tešili sa, že tam bude menej ľudí a ceny pôjdu dolu.
Autor: Agentúra Epicentrum