BRUSEL, BELEHRAD. Severoatlantická aliancia oznámila, že napätie na severe Kosova sa zmierňuje po desiatich dňoch nepokojov vyvolaných pokusom vládnych bezpečnostných síl prevziať kontrolu nad hraničnými priechodmi so Srbskom. Oznámila to agentúra AP.
Vedenie NATO informovalo o situácii, deň po tom, čo aliancia oznámila vyslanie záložného práporu z Nemecka, ktorý má posilniť šesťtisícovú mierovú jednotku KFOR. Hovorkyňa aliancie Carmen Romerová povedala, že "súčasnou prioritou pre NATO je udržať bezpečné prostredie".
Zástupcovia Únie predložili plán kompromisného riešenia situácie. V Prištine to podľa agentúry DPA oznámili kosovskoalbánske a medzinárodné zdroje.
Na hraniciach by mali byť Srbi aj Albánci
Návrh predpokladá, že na hraničných priechodoch so Srbskom budú slúžiť kosovskí Srbi aj Albánci. Tým by sa čiastočne splnila požiadavka kosovských Srbov na kontrolu priechodov do Srbska.
Srbi následne odstránia cestné blokády na severe Kosova. V septembri by mali za sprostredkovania EÚ pokračovať rokovania o kosovských colných pečiatkach, ktoré spor vyvolali.
Srbsko pečiatky odmieta uznať a z tohto dôvodu zakázalo dovoz tovaru z Kosova. Vláda v Prištine reagovala rovnakým protiopatrením.
Najhoršie násilnosti od vyhlásenia kosovskej nezávislosti z roku 2008 vypukli po tom, čo sa kosovská polícia minulý pondelok pokúsila prevziať kontrolu nad hraničnými priechodmi Brnjak a Jarinje, aby presadila zákaz dovozu tovaru zo Srbska.
Tento krok vyvolal hnev miestnych Srbov, ktorí majú na severe Kosova väčšinu a odmietajú uznávať vládu v Prištine.
Pri nepokojoch utrpel smrteľné zranenie jeden kosovský policajt a srbskí militanti podpálili jeden hraničný priechod. Po obsadení priechodov vojakmi KFOR Srbi na protest zablokovali cesty na severe Kosova.
Srbsko hovorí o poškodzovaní ich ambícií
Podpredseda srbskej vlády Božidar Djelič sa domnieva, že sa niekto snaží poškodiť ambície Belehradu vstúpiť do Európskej únie.
Násilné nepokoje a napätá situácia v regióne môžu byť označené ako dôvod na odloženie prístupových rokovaní medzi Belehradom a Bruselom, upozorňuje zástupca srbského premiéra Mirka Cvetkoviča.
"Nie je to náhoda, že okamžite po zatknutí Gorana Hadžiča uvalila Priština embargo na srbské výrobky. Obávam sa, že niektorí členovia Únie, ktorí chcú spomaliť proces rozširovania únie, môžu použiť kroky Prištiny ako zámienku na odloženie rokovaní medzi Srbskom a Úniou do chvíle, keď sa situácia upokojí," povedal Djelič pre Večernje Novosti.
"Nie je to totiž prvýkrát, čo sa niekto snaží poškodiť srbské snahy o vstup do Únie v čase, keď sa očakáva pozitívny vývoj situácie. Tentokrát tak urobila Priština," dodal.