New York 12. júla (TASR) - USA sa dnes na pôde Bezpečnostnej rady OSN (BR) priblížili k získaniu výnimky, podľa ktorej by členovia amerických mierových síl rok nespadali pod pôsobnosť novovzniknutého Medzinárodného trestného súdu (ICC).
Podľa diplomatov sú USA aj ostatní členovia BR OSN naklonení novému návrhu zmien v texte, ktorý by mohol byť schválený ešte dnes.
Zmeny v texte boli potrebné po tom, čo sedem členov BR zamietlo stredajší návrh USA, ktorým chcel Washington ukončiť niekoľkotýždňové spory. USA navrhli, aby americkí vojaci a predstavitelia nemohli byť súdom stíhaní zatiaľ počas jedného roka, a teda nie nastálo, ako doteraz žiadali. Sedmička krajín na čele s Francúzskom však poukázala na to, že vzhľadom na štatút ICC môže BR OSN odložiť konanie iba v konkrétnych prípadoch.
Nový text rezolúcie hovorí, že ak sa počas najbližších 12 mesiacov pred súd dostane civilný alebo vojenský personál mierových misií OSN, takýto prípad sa odloží až do opačného rozhodnutia BR. Takáto výnimka by sa vzťahovala iba na krajiny ako USA, ktoré neratifikovali Rímsku zmluvu, ustanovujúcu ICC.
USA údajne s takýmto znením súhlasia, Mexiko a Francúzsko sa stále nerozhodli, či ho podporia. Aby bola rezolúcia v BR OSN schválená, treba deväť hlasov pre návrh a žiadne veto stálych členov BR OSN.
ICC bude môcť stíhať osoby z ktorejkoľvek časti sveta za spáchanie najvážnejších zločinov - genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a iných vážnych prípadov porušenia ľudských práv.
Spojené štáty chceli pôvodne presadiť nie iba ročnú výnimku, ale úplné vyňatie Američanov nasadených v misiách OSN spod pôsobnosti ICC. Washington sa obáva, že ICC by mohol byť zneužitý na politicky motivované stíhanie amerických vojakov, nasadených v mierových misiách OSN. V snahe dosiahnuť takýto ústupok USA vetovali predĺženie mandátu mierových jednotiek SFOR v Bosne.
Rímsku zmluvu z roku 1998 o vzniku ICC podpísalo 139 štátov a 76 z nich ju ratifikovalo.