Rusko sa usiluje o totálnu kontrolu transportu plynu do Európy. Ukrajinci mu to prekazili.
MOSKVA, PRAHA. Ruský prezident Dmitrij Medvedev odvolal svoju pondelkovú cestu do ukrajinského Sevastopoľa, kde mal pôvodne podpísať dohodu o zlúčení ruského Gazpromu a ukrajinského Naftogazu. Kyjev v poslednej chvíli cúvol a rozčarovaný ruský líder zostal doma.
Pre Ukrajincov to môže mať neblahé následky. A nielen pre nich - Ukrajina ako tranzitná krajina sa už neraz stala pre spory s Ruskom príčinou zastavenia dodávok ruského plynu do Európy. Ak by sa Rusom teraz ich zámer podarilo zrealizovať, získali by absolútnu kontrolu nad transportom suroviny do Európy.
Moskva tentoraz navrhla Kyjevu predávať plyn za európske ceny, ale so štvorpercentnou zľavou. Tá by mohla byť uplatnená len v tom prípade, ak ukrajinský Naftogaz podpíše dohodu o spoločnom podniku s ruským Gazpromom.
De facto by to znamenalo, že ruský plynárenský gigant ukrajinskú firmu zhltne. Naftogaz má však pre Kyjev strategický význam a udržanie podniku v ukrajinských rukách je otázkou ukrajinskej ekonomickej svojbytnosti. Lenže Rusi zľavy v takom prípade neposkytnú a už koncom tohto roka ukrajinský priemysel bude musieť za tisíc kubických metrov zaplatiť 400 dolárov.
Vzťahy Moskvy a Kyjeva sú na bode mrazu už dlhšie a nejde len o plyn. Rusi nemôžu Ukrajincom zabudnúť, že odmietajú vstúpiť do Colnej únie Ruska, Bieloruska a Kazachstanu. Medvedev vyčíta Ukrajincom, že chcú sedieť „na dvoch stoličkách“ a byť partnermi tak Európskej únie a NATO, ako aj Ruska.
Autor: Agentúra Epicentrum