WASHINGTON, BRATISLAVA. V poslednej chvíli, ale predsa. Dva dni predtým, ako Spojeným štátom dôjdu peniaze, sa v nedeľu črtal kompromis medzi republikánmi a demokratmi na tom, ako zvýšiť dlhový strop krajiny.
Ak by to neschválili, vláda by si nemohla viac požičať a od zajtra by nemala čím platiť svoje účty. V istom zmysle by išlo o bankrot krajiny a ratingové agentúry hrozili, že po takmer sto rokoch znížia najsilnejšej ekonomike na svete najlepší možný rating AAA.
Veľmi blízko dohode
V nedeľu sa však už zdala byť dohoda, ktorá by odvrátila najhoršie, na dosah ruky. „V sobotu sme mali veľmi dobrý deň a urobili sme riadny pokrok,“ povedal pre CNN šéf republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell, ktorý vyjednával. Dodal, že dohoda je „veľmi blízko“.
Kompromis mohol vyhovovať republikánom aj demokratom. Podľa neoficiálnych informácií sa mali obe strany dohodnúť, že zvýšia dlhový strop podľa Reuters o 3 bilióny dolárov.
Ten by vydržal až do roku 2013, čiže podobné hádky by krajina do volieb v roku 2012 už nemala zažiť. Tak to chcel prezident Barack Obama – spory o dlh krajiny pred voľbami by mohli ohroziť jeho znovuzvolenie.
Kritický deň
Zvýšenie stropu by však zároveň malo ísť na dvakrát – tak ako to chceli republikáni. V prvom kroku by ho zvýšili o bilión dolárov.
Podľa podmienky republikánov dolár za dolár by sa rovnaká suma musela ušetriť v rozpočte v priebehu desiatich rokov. Zverejnené časti možného kompromisu hovorili, že by sa nezvyšovali dane, presne ako to chceli republikáni.
Po prvotnom zvýšení dlhového stropu by sa vytvorila spoločná komisia, ktorá by zisťovala, kde ušetriť peniaze v hodnote 2 bilióny dolárov, aby sa mohol zvýšiť strop v decembri po druhý raz. Tu už nebolo jasné, či by sa mohli zvyšovať dane.
Ak by sa v komisii nedohodli do decembra, náklady by sa automaticky znižovali hlavne v oblasti obrany a zdravotného poistenia pre dôchodcov.
Dnešok nazval poradca Bieleho domu David Plouffe „kritickým dňom“. Presné detaily kompromisu však neboli isté a médiá opakovali známu vetu: pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.
Otázne tiež bolo, či sa nájde dostatok hlasov v Snemovni, ktorú ovládajú republikáni. Mnohí konzervatívni poslanci z hnutia Tea Party nechceli vôbec zvyšovať dlh. Šéf Snemovne John Boehner to však mohol presadiť s pomocou demokratov.
Nezvýšenie stropu by zasiahlo aj svet
Ak by sa americkí politici nedohodli, vláda by si nemohla požičať peniaze. Zasiahlo by to finančné trhy na celom svete.
1. Čo je to dlhový strop?
Americká vláda si nemôže požičať viac peňazí, ako jej zákonom dovolí Kongres. Tento princíp prijali v roku 1917 preto, aby sa lepšie kontrolovalo zadlžovanie krajiny. V súčasnosti má hodnotu 14,294 bilióna dolárov.
2. Prečo je zvyšovanie stropu teraz problém?
Zvyšovanie dlhového stropu bola doteraz iba formalita. Za posledných 30 rokov ho zdvihli 40krát. Tento rok si však republikáni, ktorí aj na základe sľubov o boji proti zadlžovaniu v novembri ovládli Snemovňu, vymohli, že strop zvýšia, len keď sa zároveň presadia aj škrty. Republikáni, demokrati ani hnutie Tea Party sa nevedeli dohodnúť na tom, aké a o koľko.
3. Čo sa stane, ak by sa nedohodli do 2. augusta?
Vtedy podľa Bieleho domu americkej vláde dôjdu peniaze, niektorí to však spochybňujú. Znamená to, že v auguste by mohli hospodáriť len z tých peňazí, ktoré vyzbierajú na daniach. Aj keď by asi na prvom mieste zaplatili úroky veriteľom (čiže fakticky by k bankrotu nedošlo), nemali by za čo zaplatiť 40 percent svojich účtov a museli by si vyberať, či dajú peniaze dôchodcom či vojakom v Afganistane.
4. Ako to ovplyvní svet?
Ratingové agentúry by asi znížili rating USA – od roku 1917 majú najvyšší možný AAA. Zníženie dôvery v najsilnejšiu ekonomiku by ovplyvnilo finančné trhy na celom svete. Ak by napríklad dolár padal a euro by sa posilnilo, mohlo by to ohroziť export výrobkov z eurozóny, čiže aj zo Slovenska.
Tomáš Vasilko