DAMASK, TEL AVIV. Tohtoročný moslimský pôstny mesiac ramadán bude mať prívlastok revolučný. Ramadán sa začína dnes a analytici sa príliš nezhodujú v otázke, aký bude mať vplyv na takzvanú arabskú jar.
V Sýrii sa boja protestov
Sýrsky režim sa rozhodol nič neriskovať a v predvečer ramadánu spustil v odbojnom meste Hamá podľa sýrskych svedkov asi najsilnejší útok proti vlastným občanom od jari, keď sa začalo povstanie proti prezidentovi Bašarovi Asadovi.
Ramadán
Sviatok, počas ktorého moslimovia od úsvitu do súmraku držia pôst.
Moslimovia sa počas neho majú venovať modlitbám Bohu a rozjímaniu.
Tento rok sa začína 1. augusta. Potrvá mesiac.
Zahynulo podľa predsedu sýrskej Národnej organizácie pre ľudské práva Ammara Kurabího minimálne 95 ľudí a sú desiatky zranených. V celej krajine včera podľa neho zahynulo 121 ľudí.
Sýrske opozičné médiá píšu, že režim sa bojí, že večerné zhromaždenia občanov, ktoré majú inokedy rodinný alebo náboženský ráz, sa pretavia na vyjadrenie odporu. Tak ako to Sýrčania posledné týždne robia po piatkových pobožnostiach v mešitách.
Útok na mesto Hamá je navyše silne symbolický, lebo práve tam dal Asadov otec pred takmer 30 rokmi zabiť niekoľko tisíc demonštrantov proti jeho režimu.
Mesiac denného pôstu a večerných rodinných a spoločenských stretnutí podľa mnohých pozorovateľov môže naznačiť, ako to bude ďalej s revolúciami v arabských krajinách.
Inšpirácia do boja?
„Počas histórie bol ramadán vždy mesiacom revolúcií a víťazstiev. Myslím, že to bude inšpirovať mladých ľudí v arabskom svete, aby dokončili svoj boj proti tyranii a nespravodlivosti,“ povedal AFP Abdalláh Alami z webu Islamonline, ktorý píše o arabskom a moslimskom svete.
Bahrajnská aktivistka Muníra Fachrú si myslí, že počas ramadánu revolučné nadšenie trochu opadne a všetko sa znovu začne v septembri. „Ramadán je o dobrom jedle po postení a o rodinných stretnutiach. Tak je to už 1400 rokov,“ myslí si.
V Egypte sa stiahnu
Faktom je, že vládcovia v mnohých arabských krajinách majú z tohtoročného ramadánu strach.
Reagovať môžu dvomi spôsobmi. Zvýšením represie, alebo politikou dialógu, udeľovania milostí a prepúšťania väzňov. To je tradičný prístup, ale arabské krajiny sú vo veľmi neštandardnej situácii.
V Egypte, kde sa revolúcii podaril hlavný cieľ – zvrhnúť režim Husního Mubaraka, sa aktivisti rozhodli, že počas ramadánu sa stiahnu z káhirského námestia Tahrír a v protestoch budú pokračovať až na budúci mesiac.