BRUSEL.
Návrh komisie mení doterajšie pravidlá Európskej únie o malom pohraničnom styku, keď označuje celú Kaliningradskú oblasť za hraničné územie.
To znamená, že všetci obyvatelia tejto ruskej enklávy, vtiesnenej medzi Poľsko a Litvu, budú mať uľahčené cestovanie cez hranice do priľahlých pohraničných oblastí a nie iba tí, ktorí žili vo vzdialenosti do 50 kilometrov od hraníc.
"Situácia v Kaliningradskej oblasti je špecifická záležitosť. Riešenie, ktoré komisia navrhuje, umožní priame medziľudské kontakty a posilní ekonomickú spoluprácu na oboch stranách hraníc bez toho, aby došlo k narušeniu bezpečnosti," vyhlásila komisárka Únie pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.
Kaliningradský región je súčasťou Ruska. S takmer jeden miliónom obyvateľov sa po veľkom rozšírení Únie v roku 2004 stal jedinou enklávou vo vnútri Únie.
Podľa sčítania ľudu z roku 2010 až 78 percent obyvateľov tejto oblasti sú etnickí Rusi. Okrem nich tam žijú aj predstavitelia, bieloruskej, ukrajinskej, litovskej, poľskej a nemeckej menšiny.
Návrh spresňuje, že ustanovením celej oblasti za pohraničnú oblasť sa predíde jej umelému deleniu a povedie to k zvýšeniu ekonomických a kultúrnych zmien v tomto pohraničí.
Komisia zároveň ubezpečila, že návrhom na mimoriadne rozšírenie tejto pohraničnej oblasti sa nemenia všeobecné ustanovenia, ktoré predvída Všeobecná dohoda o malom pohraničnom styku (30- až 50-kilometrová zóna) a nie sú ohrozené ani bezpečnostné záruky vyplývajúce zo Schengenskej dohody.
Návrh Európskej komisie ešte musia prerokovať Rada ministrov a Európsky parlament.