Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Bitka o dlhový strop v americkom Kongrese už nie je nielen bojom medzi republikánmi a demokratmi. Posledné dni ukazujú, že v Spojených štátoch sú fakticky už tri strany.
Stop od konzervatívcov Republikán John Boehner, šéf Snemovne, sa už niekoľko dní snaží presvedčiť konzervatívnych kolegov v strane, aby zdvihli ruku za ním navrhovaný plán. Napriek mnohým hodinám dohovárania a rozhovorov všetko márne.
Kde stoja Obama: Chce, aby sa strop zvýšil o toľko, aby vydržal do volieb v roku 2012. Hádky o rok by ohrozili jeho znovuzvolenie. Boehnerov plán: Navrhuje zvyšiť strop na dvakrát. Bez nárastu daní. Tea Party: Žiadne zvýšenie stropu. A keď áno, tak len s ústavným dodatkom o vyrovnanom rozpočte.
Konzervatívni republikáni, najmä z hnutia Tea Party, odmietajú odhlasovať zvýšenie dlhového stropu. A to všetko štyri dni pred vypršaním času, keď Spojeným štátom dôjdu peniaze a ďalšie si nebudú môcť požičať.
Boehner počas týždňa už dvakrát odložil hlasovanie – napriek väčšine republikánov v Snemovni nemal potrebných 217 hlasov.
Jeho plán, o ktorom sa malo hlasovať opätovne v piatok, navrhuje zvýšenie stropu mierne – o 900 miliárd dolárov s tým, že rovnaká suma by sa ušetrila na škrtoch počas budúceho desaťročia. V rámci boja s dlhom by Kongres nezvýšil dane – ako to chcela strana.
Demokratmi ovládaný Senát či prezident Barack Obama sľúbili, že tento návrh zablokujú. Chcú strop zvýšiť o vyššiu sumu, aby sa do volieb už podobné diskusie neviedli. Ak by však republikáni v Snemovni schválili Boehnerov plán, tlak by bol na demokratoch.
To by však museli najskôr presvedčiť konzervatívnych kolegov. „Návrh zvyšuje dlh a ja som príliš často sľuboval, že to nepodporím. Nerieši to problémy s dlhom,“ povedal CNN kongresman Ron Paul.
Konzervatívcov sa v piatok snažil Boehner presvedčiť tým, že hlasovanie o zvýšení prepojí s ústavným dodatkom o vyrovnanom rozpočte. Práve po tom volajú viacerí politici z Tea Party.
Vláda len straší Ministerstvo financií tvrdí, že má na účte už len 73 miliárd dolárov. Ako si všimli médiá, je to menej, ako má v súčasnosti firma Apple.
Mnohí konzervatívci tomu neveria. Myslia si, že vláda má viac peňazí v zálohe a je to len jej zastrašovacia taktika.