Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PRIŠTINA, BRATISLAVA. Jednotky NATO sa po dvanástich rokoch od konfliktu na Balkáne už chceli z Kosova sťahovať. Teraz sa pre nebezpečné etnické násilie museli na hranice Srbska s jeho bývalým územím vrátiť.
Pri zrážkach so srbskými extrémistami tento týždeň zahynul jeden kosovský policajt a v stredu zhorel hraničný priechod.
Pre situáciu mimoriadne rokuje Bezpečnostná rada OSN. Nad dvoma hraničnými priechodmi na severe Kosova prevzalo kontrolu NATO.
Severoatlantická aliancia vyhlásila dva hraničné priechody za vojenskú oblasť so zákazom vstupu. V prípade porušenia zákazu hrozí použitím zbraní.
Srbská vláda zvolala na sobotu mimoriadne zasadanie parlamentu.
Srbskí vyjednávači medzičasom obvinili veliteľa medzinárodnej kosovskej jednotky KFOR Erharda Bühlera, že na rokovaniach o riešení situácie zastáva postoje kosovskej vlády.
Obchodná odveta Šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová odsúdila, že Kosovčania jednostranne obsadili hraničné priechody, ako aj násilie zo srbskej strany a obe strany vyzvala na okamžité upokojenie situácie.
Konflikt sa začal, keď kosovská polícia obsadila hraničné priechody na severe krajiny. Nad oblasťou, v ktorej prevládajú etnickí Srbi, Kosovo dlhodobo nemá kontrolu. Občania mu neplatia dane a za svoju vládu považujú tú v Belehrade.
Pri operácii zomrel kosovský policajt.
Tento krok kosovská vláda údajne podnikla, aby na hranici presadila zákaz dovozu tovaru zo Srbska do Kosova. Srbsko zakazuje dovoz z Kosova preto, že ho neuznáva ako štát. Kosovo sa rozhodlo reagovať rovnakým zákazom.
Thaci: Pošlem ich znovu Hraničné priechody obsadili bez konzultácie s Európskou úniou či NATO, ktorých jednotky v krajine dohliadajú na bezpečnosť. Policajti sa neskôr stiahli, no kosovský premiér Hashim Thaci podľa Reuters povedal, že ich pošle naspäť.
A to napriek tomu, že v stredu večer skupina maskovaných etnických Srbov zapálila hraničný priechod Jarinje. Strieľali aj na helikoptéru NATO.
Miestni Srbi sa obávajú, že kosovská vláda preruší ich spojenie so Srbskom.
Thaci z podpaľačského útoku obvinil vládu v Belehrade. Srbský prezident Boris Tadič to odmieta, podpaľačov označil za „chuligánov“, ktorí „nechránia Srbov ani Srbsko“.
Od vyriešenia konfliktu s Kosovom závisí členstvo Srbska v únii. Niektoré krajiny únie neoficiálne žiadajú od Belehradu, aby Prištinu uznal.
Parlament v Prištine podporil nariadenie vlády, ktorá pred troma dňami vyslala špeciálne policajné jednotky k hraničným priechodom.
Poslanci tak urobili na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní, keď odhlasovali rezolúciu podporujúcu ozbrojenú operáciu.
Za dokument, ktorý okrem iného "schvaľuje právo Prištiny na suverénnu ochranu jej územia" hlasovalo až 89 zákonodarcov, proti bolo len osem. Informoval o tom spravodajský portál Balkan Insight.
Rokovania sa zasekli Kosovo bolo po etnických čistkách zo strany Srbska od roku 1999 pod medzinárodnou správou. V roku 2008 vyhlásilo obmedzenú nezávislosť. Odvtedy ho uznalo 77 štátov.
Napriek podpore Európskej únie aj USA bojuje s chudobou, nezamestnanosťou a zločinom. Slovensko je medzi piatimi krajinami únie, ktoré ho neuznávajú.
V júni sa Srbsku a Kosovu prostredníctvom únie podarilo dohodnúť na zjednodušení cestovania svojich občanov cez hranice. Rokovania sa však zasekli na otázke obchodu. Srbsko je jedným z najväčších exportérov tovaru do Kosova.
Kompromisným riešením súčasného konfliktu by podľa Reuters mohli byť etnicky zmiešané skupiny colníkov.