VARŠAVA. Poľský parlament sa bude zrejme už v auguste zaoberať správou vyšetrovacej komisie o okolnostiach úmrtia opozičnej političky Barbary Blidovej spred štyroch rokov.
Grémium pod vedením Blidovej straníckeho kolegu Ryszarda Kalisza odporučilo, aby sa bývalý premiér krajiny Jaroslaw Kaczynski a exminister spravodlivosti Zbigniew Ziobro (obaja zo v súčasnosti opozičnej strany Právo a spravodlivosť) zodpovedali v tejto súvislosti pred štátnym tribunálom zo zneužitia tajných služieb a prokuratúry v záujme eliminácie opozičných síl z politickej scény.
Vyšetrovacia komisia dospela k tomuto záveru po skúmaní okolností pravdepodobnej samovraždy političky Zväzu demokratickej ľavice (SLD) Barbary Blidovej z roku 2007, ktorej tragická smrť mala byť podľa väčšinového názoru členov grémia iba jedným z príkladov fungovania systému vytvoreného vtedajšími vládnymi činiteľmi.
Hlasovanie bude možno až po voľbách
SLD avizovala, že mieni spomínanú dvojicu politikov postaviť pred štátny tribunál, a so zbieraním najmenej 115 potrebných podpisov začína už dnes. Po predložení tohto návrhu poslancom ho musí podporiť v parlamente dvojtretinová väčšina zákonodarcov.
Predseda Sejmu Grzegorz Schetyna sa však nechal počuť, že hlasovanie o postavení dvojice Kaczynski-Ziobro pred štátny tribunál sa v parlamente môže uskutočniť až po parlamentných voľbách.
Barbara Blidová si siahla zrejme sama na život v apríli 2007, krátko pred tým, ako ju mali zadržať príslušníci Agentúry vnútornej bezpečnosti (ABW).
SLD následne obvinil vládu, že chce viesť boj proti korupcii bez príslušných dôkazov.
Členovia vtedajšej vlády Jaroslava Kaczynského hovoria dnes odlišne o tom, či jestvovalo uznesenie vlády o predmetnej akcii. Kým exminister vnútra Janusz Kaczmarek tvrdí, že áno, niekdajší premiér popiera akýkoľvek nátlak na ABW.
Médiá píšu o zametaní stôp
Ako je medzičasom známe, zásah bezpečnostných zložiek zachytila filmová kamera, zábery o samotnej pravdepodobnej samovražde a ďalšom dianí v bydlisku zosnulej političky však chýbajú.
Poľské médiá s odvolaním sa na členov komisie, ktorá pracovala pod vedením iného politika SLD Ryszarda Kalisza, píšu o tom, že to všetko vyvoláva dojem, akoby sa ktosi zámerne pokúšal zamiesť stopy. Prokuratúra v Lodži však takéto indície nenašla, takže predmetné vyšetrovanie v apríli pozastavila.
Bývalý šéf poľského rezortu spravodlivosti Zbigniew Ziobro pre dnešné vydanie denníka Rzeczpospolita označil správu a odporúčania komisie za "rozprávky a podsúvanie" a dodal, že namiesto štandardov právneho štátu sa, žiaľ, presadili požiadavky v súvislosti s predvolebnou kampaňou.
Štátny tribunál je podľa poľskej ústavy inštitútom, ktorý posudzuje nezákonnú činnosť osôb v najvyšších štátnych funkciách.
Zdroj: www.gazeta.pl, APA