BRUSEL. Jedna šestina občanov Únie má podľa údajov Európskej komisie v úmysle stráviť tohtoročnú dovolenku mimo členských krajín únie.
Každoročne obyvatelia Únie uskutočnia celkovo 90 miliónov pracovných alebo dovolenkových ciest do zahraničia, pričom nie vo všetkých štátoch, kde sa ocitnú, má ich krajina veľvyslanectvo alebo konzulát.
Na otázku, na koho sa v takomto prípade obrátiť v stave núdze, Únia ponúka riešenie.
Všetci občania Únie majú určité práva spojené s občianstvom Únie. Napríklad, ak Slovenská republika nemá v danom štáte zastúpenie, občania sa môžu so žiadosťou o pomoc obrátiť na veľvyslanectvo alebo konzulát ktoréhokoľvek iného členského štátu Únie.
Toto právo sa vzťahuje na bežné situácie, ako odcudzenie pasu, vážnu nehodu alebo ochorenie, ale aj na výnimočné krízy, akou boli napríklad nedávne udalosti v Líbyi.
Na zvýšenie povedomia o tomto práve budú vo všetkých nových pasoch uvedené informácie o konzulárnej ochrane, spolu s webovou stránkou , na ktorej možno nájsť podrobné informácie o miestach, na ktoré sa môžete obrátiť so žiadosťou o pomoc počas dovolenky mimo Únie.
Dvadsať členských štátov túto prax už zaviedlo alebo potvrdilo, že ju zavedie v prípade všetkých nových pasov. Zvyšné členské štáty by sa mali čoskoro pripojiť.
Všetkých 27 členských štátov Únie má diplomatické zastúpenie len v USA, Číne a Rusku.
Tohtoročné krízy, ktoré prepukli v Líbyi, Egypte alebo Jemene, poukázali na potrebu konzulárnej pomoci pre cudzích štátnych príslušníkov v núdzi.
Počas vypuknutia ľudového povstania v Líbyi sa tam nachádzalo približne 6000 občanov Únie, ale iba osem členských štátov má v Líbyi svoje diplomatické zastúpenie.