OSLO. Nórsky atentátnik Anders Behring Breivik pri svojom zatknutí len tesne unikol zastreleniu. Policajti sa totiž obávali, že má pod šatami ukrytý pás s výbušninami.
Pre agentúru Associated Press to povedal veliteľ zásahovej jednotky nórskej polície Delta Force, ktorá Breivika zatkla bezprostredne po streľbe na ostrove Utöya.
Podľa veliteľa Andersa Snortheimsmoena bolo rozhodnutie nezabiť Breivika veľmi tesné.
Policajti sa rozhodli nestrieľať, keď 32-ročný páchateľ na ich výzvu okamžite odhodil zbrane, so vztýčenými rukami im vykročil v ústrety a napokon si ľahol na zem.
Smrtiaca strela by ho neminula, ak by pri plnení príkazov čo len trochu zaváhal.
Zostáva posledný nezvestný
Počet ľudí nezvestných po streľbe na ostrove neďaleko Osla klesol z piatich na jedného. Informovala o tom v stredu nórska televízna stanica TV2 citujúca políciu.
Hovorkyňa polície Sturla Henriksboeová však povedala, že nevie, odkiaľ televízia číslo zobrala.
"Počet nezvestných nekomentujeme. Komentujeme len počet mŕtvych alebo zranených," povedala hovorkyňa a dodala, že to nemôže potvrdiť, ani vyvrátiť.
Polícia oznámila, že po streľbe na ostrove Utöya, kde zahynulo 68 ľudí, sú štyria až piati nezvestní. Krátko predtým si bombový útok v Osle vyžiadal 8 ďalších obetí.
Nórsko chce reagovať väčšou otvorenosťou
Nórsky premiér Jens Stoltenberg vyhlásil, že reakcia na krvavé útoky z minulého týždňa bude "viac demokracie a viac otvorenosti" v krajine.
Obyvatelia Nórska sa podľa jeho slov budú brániť, keď preukážu, že sa nenechajú zastrašiť násilím.
Stoltenberg na tlačovej konferencii povedal, že po útokoch očakáva dlhodobo väčšiu angažovanosť ľudí v politike.
Stoltenberg povedal, že extrémistické názory sú legitímne, avšak ich presadzovanie násilnou cestou už nie.
Nórsko preskúma reakciu polície i bezpečnostné opatrenia po tom, ako sa skončí obdobie smútku a vyšetrovanie útokov, ktorého súčasťou sú podľa neho mnohé európske spravodajské služby.
V oblasti útokov pribudnú policajti
Nórsko vytvorí 100 nových pracovných miest pre policajtov v oblastiach, kde sa v odohrali útoky.
Informovali o tom odbory, podľa ktorých bola pre tento účel schválená suma v prepočte 2,6 milióna eur.
Rady polície posilnili tiež v súvislosti s kritikou pomalej reakcie bezpečnostných predstaviteľov na výnimočnú situáciu.
"Ministerstvo spravodlivosti súhlasilo s uvoľnením 20 miliónov korún na vytvorenie 100 dodatočných pozícií", ktoré sú určené pre "absolventov policajnej akadémie, ktorí doteraz nenašli uplatnenie," povedalhovorca odborového zväzu polície Gry Jorunn Holmen pre agentúru AFP.
Obeťou streľby je aj dánska zdravotníčka
Dánska vláda potvrdila, že medzi 76 obeťami piatkových útokov v Nórsku je aj 43-ročná Dánka.
Dánska občianka Hanne Balch Fjalestadová sa nachádzala na zozname nezvestných osôb. Kodaň oficiálne potvrdila, že prišla o život následkom streľby v mládežníckom tábore na ostrove Utöya.
Dánka pracovala na ostrove ako zdravotníčka a bola tam spolu so svojou 20-ročnou dcérou, ktorá streľbu prežila. Okrem nej mala ďalšie tri deti.
Nórska polícia začala s postupným zverejňovaním mien 76 obetí, pričom uviedla mená, vek a miesto bydliska prvých štyroch zabitých.
Ďalšie mená budú zverejňované každý deň o 17.00 h SELČ dokiaľ nebudú identifikované všetky obete a informovaní všetci príbuzní.
Breivik rozposlal manifest politikom
Pravicový belgický politik povedal, že ho šokovala informácia, že Breivik mu poslal email s priloženým 1500-stranovým manifestom.
Rovnaký email poslal Anders Behring Breivik na 1002 emailových adries v piatok, 90 minút pred výbuchom v Oslo, pri ktorom zomrelo najmenej 8 ľudí.
Tanguy Veys, člen belgického parlamentu, ktorý patrí k antiimigrantskej strane Vlaams Belanga, povedal, že o Breivikovi ani nikdy nepočul a "nechce byť s teroristickým činom spájaný".
Ďalšia emailová adresa na zozname viedla k facebookovej stránke patriacej Talianovi, ktorý mal v obľube nacistické emblémy a strelné zbrane.