Agentúrne spravodajstvo sme o 21:00 doplnili autorským materiálom denníka SME.
OSLO. Advokát Geir Lippestad sa najprv radil, či má prijať obhajobu nórskeho vraha. Teraz tvrdí asi to jediné, čo vo svojej pozícii môže.
„Celý prípad nasvedčuje tomu, že Anders Behring Breivik je duševne chorý,“ povedal na tlačovej konferencii. „Vravel mi, že sa cíti ako vo vojne a že vo vojne je všetko dovolené.“
Advokát Lippestad ho chce obhajovať len v tom prípade, ak Breivik podstúpi psychotesty.
Chcel zabiť 4800 ľudí
Breivik mal v pláne vyčistiť kresťanskú Európu od prisťahovalcov, vyhlasoval sa za jej záchrancu, a chystal sa zabiť 4800 ľudí z nórskej ľavice.
Plán mu vyšiel len čiastočne, ku všetkému sa hneď priznal, ale nepovažuje sa za vinného. Svojho advokáta sa pýtal, koľko ľudí nakoniec zabil.
Nóri nevedia, prečo nemá empatiu, či je duševne chorý alebo len nesmierne chladný a zlý. Advokát Lippestad teraz hľadá špecialistov, ktorí dosvedčia jeho teóriu.
Psychiatri však hovoria, že ani diagnóza poruchy osobnosti by nemusela človeka na súde oslobodiť od viny.
Randi Rosenqvist v televízii NRK povedala, že Breivik zrejme nestratil kontrolu nad svojím správaním, keďže sa na svoj čin deväť rokov systematicky pripravoval.
Maximálne 30 rokov väzenia
Pre Nórov by to bola ďalšia tragédia, keby Lippestad na duševnej diagnóze postavil úspešnú obhajobu svojho klienta.
Desivé je pre nich už len to, že u nich je maximálny trest 21 rokov, pričom za jeden rok sa počíta deväť mesiacov. Len čiastočne ich upokojuje, že nórska justícia uvažuje, že by jeho čin klasifikovala ako zločin proti ľudskosti.
Podľa paragrafu z roku 2008, ktorý spomína dlhotrvajúci útok proti civilistom, môže dostať 30 rokov.
Chcel sa stretnúť s pápežom alebo Putinom
Breivik označil ruského premiéra Vladimira Putina za muža "hodného rešpektu" a jednu z dvoch žijúcich osobností, ktoré by rád osobne stretol.
Putinov hovorca však podľa agentúry Reuters Breivikove prejavy uznania ostro odmietol ako "blúznenie pomätenca".
"Je úplne vyšinutý, nezáleží na tom, čo napísal alebo povedal. Je stelesnením diabla," komentoval hovorca Dmitrij Peskov.
Nór vo svojom manifeste nazval Putina "spravodlivým a rezolútnym lídrom hodným rešpektu".
Na vlastnú otázku, s ktorými žijúcimi ľuďmi by sa najradšej stretol, odpovedal: "S pápežom alebo Vladimirom Putinom". Pripustil však, že ruský premiér nebude mať inú možnosť, ako ho verejne odsúdiť.
Od Breivika sa dištancovalo aj prokremeľské mládežnícke hnutie Naši, ktoré atentátnik v manifeste tiež pochválil a vyzýval na vytvorenie podobnej organizácie v Nórsku.
Wilders: Breivik škodí boju proti islamizácii
Holandský populistický politik a zároveň predseda kontroverznej Strany za slobodu (PVV) Geert Wilders odsúdil piatkovú nórsku masakru, pri ktorej prišlo o život 76 ľudí.
Jej pravdepodobný páchateľ Anders Breivik podľa Wildersa "uštedril facku globálnemu protiislamistickému hnutiu".
Holandský politik, ktorý je známy svojím negatívnym postojom voči moslimom, nazval Breivika "psychopatom", ktorý "zneužil boj proti islamizácii týmto nechutným spôsobom".
"Udelil globálnemu protiislamistickému hnutiu obrovskú facku," vyhlásil Wilders.
"Ani ja, ani PVV, nie sme zodpovední za činy osamelého chorého idiota, ktorý týmto násilným spôsobom zneužil mierové ideály antiislamistického hnutia," reagoval kontroverzný poslanec na narážky, či aj jeho politika boja proti islamizácii Európy nemohla mať nepriamy vplyv na Breivikov čin.
Nórski väzni majú komfort
Masový vrah Breivik môže skončiť v jednom z najluxusnejších väzení na svete.
OSLO, BRATISLAVA. Nie je to žiadny tvrdý režim, ako ho poznajú väzni vo väčšine sveta.
Cela s dizajnérskym nábytkom, vlastnou kúpeľňou či oknami bez mreží na prvý pohľad vyzerá skôr ako izba v luxusnom hoteli.
Halden Fengsel je jednou z najhumánnejších väzníc na svete a čoskoro sa môže stať miestom, kde si nórsky atentátnik Anders Behring Breivik bude odpykávať trest.
Stráž je tam väčšinou neozbrojená a polovicu z nej tvoria ženy. A to napriek tomu, že tu sedia najväčší zločinci z Nórska.
Podľa britského denníka Daily Telegraph sú vraj vďaka ženským dozorkyniam väzni menej agresívni.
Vnútri komplexu, ktorý sa nachádza v lese neďaleko Osla, je aj nahrávacie štúdio a športové ihriská. V malých domčekoch sa väzni cez noc môžu stretnúť s príbuznými.
Väznicu v roku 2010 slávnostne otvoril nórsky kráľ Harald V. „V nórskom väzení kladieme dôraz na ľudské práva a úctu,“ povedal vtedy riaditeľ väznice Are Hoidal.
Podľa neho Nórsko chce, aby väzni odtiaľ odchádzali ako lepší ľudia. O tom, či sa Halden Fengsel stane skutočne miestom, kde Breivik strávi podstatnú časť svojho života, ešte nie je rozhodnuté.
Otázne je, či by sa väčšina Nórov s takým komfortom pre Breivika vôbec zmierila.
Denisa Ballová