LONDÝN/KODAŇ. Britská polícia preveruje, či nórsky atentátnik Anders Behring Breivik nebol v spojení s extrémistickými pravicovými skupinami v Británii, uviedli dnes viaceré britské médiá.
Doteraz však nič nepoukázalo na to, že by Breivik niečo plánoval v Spojenom kráľovstve, tvrdí britská tlač. Britské úrady len oznámili, že do Nórska odcestoval predstaviteľ Scotland Yardu.
Podľa medializovaných informácií sa Breivik vlani, okrem iného, údajne zúčastnil aj na demonštrácii ultrapravicovej Ligy na obranu Anglicka (English Defense League, EDL). Približne so 150 členmi organizácie bol v spojení cez Facebook, oznámili denníky Independent a Daily Telegraph.
Nór vytvoril "hypnotický efekt", tvrdil jeden z členov EDL na internete. V jednom nenávistnom liste na internete Breivik hovoril o kontaktoch v Anglicku.
Predseda EDL Stephen Lennon znovu odsúdil útoky v Nórsku a odmietol prepojenie na Breivika. EDL sa vo viacerých vyhláseniach na internete od útokov dištancovala.
V rozhovore pre spravodajskú stanicu BBC však Lennon varoval, že k podobnému atentátu by "v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch" mohlo dôjsť aj v Británii.
Noviny The Guardian informovali, že európska policajná organizácia Europol požiadala, aby Scotland Yard preveril styky atentátnika v Spojenom kráľovstve. V centrále Europolu v Haagu sú pritom už do vyšetrovania zapojení viacerí britskí agenti.
Rozruch v Dánsku opakovane vyvolal dánsky minister pre integráciu Sören Pind. Porovnal pravicovo motivované útoky v Nórsku s aktivitami ľavicovej alternatívnej scény v Kodani. Minister za svoj komentár na Facebooku zožal ostrú kritiku.
Pind ako príklad uviedol posledné protesty proti klčovaniu lesa v Österilde, kde má byť testovacie zariadenie obrovských veterných mlynov, či nepokoje kvôli strhnutiu mládežníckeho centra v Nörrebro.
Hovorca opozičných sociálnych demokratov označil Pindov komentár za "úplne nevhodný a celkom divý". Málo pochopenia pre ministra prejavila aj hovorkyňa konzervatívcov, ktorí sú vo vláde koaličným partnerom pravicových liberálov.
Podľa slov Cariny Christensenovej boli udalosti v Österilde normálnym politickým protestom - ale to, čo sa udialo v Nórsku, bolo extrémom a bola to politická nenávisť.