PEKING. Čínska ponorka s trojčlennou posádkou dosiahla pri ponore v Tichom oceáne hĺbku 5057 metrov pod hladinou mora, oznámili dnes štátne médiá. Ďalšou métou čínskych vedcov je budúci rok zostúpiť s posádkou do hĺbky 7000 metrov.
Ponorka Ťiao-lung, pomenovaná po mýtickom morskom drakovi, úspešne absolvovala testovacie ponory v medzinárodných vodách medzi Havajom a Severnou Amerikou. Po štvrtkovej hĺbke 4027 metrov dosiahla svoj vyše 5000-metrový rekord dnes nadránom. Späť na hladinu vystúpila s posádkou za štyri hodiny.
"Takáto hĺbka znamená, že Ťiao-lung dokáže dosiahnuť 70 percent morského dna na svete," citovala tlačová agentúra Sinchua vedúceho projektu Wang Feja.
V súčasnosti je japonská ponorka Šinkai jedinou na svete, ktorá sa s posádkou potápa do hĺbky 6500 metrov. Svetový rekord dosiahli v roku 1960 švajčiarsky výskumník Jacques Piccard a Don Walsh z amerických námorných síl, ktorí v špeciálnom batyskafe Trieste zostúpili v Mariánskej priekope do hĺbky takmer 11.000 metrov.
Čínska ponorka - dlhá 8,2 metra a vážiaca 22 ton - je však prvým podmorským plavidlom skonštruovaným na hĺbku siedmich kilometrov. Projektom Ťiao-lung, odštartovaným v roku 2002, sa Čína po Japonsku, USA, Francúzsku a Rusku stala piatou krajinou, ktorá môže posielať ľudí do hĺbky viac než 3500 metrov.
Projekt patrí k ambicióznemu podmorskému programu Číny na prieskum surovín na morskom dne. Oficiálne spadá pod civilný oceánsky inštitút, vývoj ponorky však zrejme ostro sleduje aj armáda v čase budovania námorných síl. Pri ich modernizácii Čína vyvíja vojenské ponorky i svoju prvú lietadlovú loď.
Vlani ponorku Ťiao-lung využili aj na umiestnenie čínskej zástavy do hĺbky Juhočínskeho mora, v ktorom Peking vedie v poslednom čase vyostrené územné spory s ďalšími krajinami regiónu.