TASR veľvyslanec SR v USA Martin Bútora.
Slovensko si od volieb v roku 1998 sústavne vylepšovalo imidž v USA a malo veľmi dobré a intenzívne kontakty s mnohými členmi vlády Billa Clintona a Kongresu. Podľa Bútoru terajšia zmena je pre slovenskú diplomatickú misiu veľkou výzvou nielen preto, že do Washingtonu prišli noví politici, ale aj nový štýl práce a v mnohých smeroch nová politická filozofia a koncepcia.
"Budeme sa usilovať novej garnitúre predstaviť Slovensko ako modernú európsku krajinu, vyznávajúcu princípy parlamentnej demokracie a slobodného trhu," povedal M. Bútora. Mnohí členovia vlády prezidenta Busha dobre poznajú strednú Európu, najmä z pôsobenia vo vysokých funkciách počas vojnového konfliktu v Perzskom zálive. Slovensko si v rámci československej jednotky vyslúžilo dobré meno. Terajší viceprezident Dick Cheney a minister zahraničných veci Colin Powell sa v tom čase mali možnosť presvedčiť o efektívnom podiele Slovákov na dosiahnutí cieľa, ktorým bolo vyhnanie irackých okupantov z Kuvajtu. To môže, podľa pozorovateľov, zohrať veľmi pozitívnu úlohu, keď sa bude rozhodovať o ďalšom rozšírení NATO.
Aj ďalšia osobnosť novej Bushovej administratívy, poradkyňa pre otázky národnej bezpečnosti Condolleeza Riceová bola poslucháčkou známeho diplomata Jozefa Korbella, otca bývalej šéfky americkej diplomacie Madeleine Albrightovej. Riceovej záujem o strednú a východnú Európu ilustruje aj skutočnosť, že sa pred volebnou kampaňou zúčastnila na univerzite v kalifornskom Stanforde na prednáške o postkomunistickej strednej a východnej Európe, ktorú predniesol veľvyslanec Martin Bútora.
Riceová sa stala Bushovou poradkyňou pre otázky národnej bezpečnosti - ide o post, ktorý pred rokmi zastávali také veličiny americkej politickej scény, akými sú Henry Kisinger a Zbigniew Brezsinski. Minister obrany Donald Rumsfeld pôsobil ako americký veľvyslanec pri organizácii NATO, čo tiež podľa pozorovateľov naznačuje, že Washington si ako jednu z priorít zahraničnej politiky vytyčuje posilnenie a rozšírenie severoatlantickej organizácie o ďalšie krajiny bývalého sovietskeho bloku.
"Od pádu komunistického režimu sme spolupracovali rovnako s demokratmi ako s republikánmi a verím, že v novej administratíve bude mať Slovensko dobrých spojencov. Musíme si však ešte viac vysúkať rukávy," povedal M. Bútora. "Našimi dlhoročnými priateľmi sú osobnosti, akou napríklad je profesor Michael Novák, pôvodom zo Slovenska, ktorého filozofické práce si vysoko cenia republikánski politológovia a politici, bývala vysokopostavená členka administratívy prezidenta (Ronalda) Reagana Jane Kirckpatricková a niekoľkí republikánski kongresmani, medzi nimi veľmi vplyvný senátor Richard Lugar či kongresmani Benjamin Gillman alebo John Mica," poznamenal slovenský veľvyslanec.
Z Bardejova do Spojených štátov prišla aj rodina významného republikána a experta v oblasti odzbrojenia za vlády prezidenta Reagana Kenetha Adelmana. Pre Slovensko je povzbudivé aj to, čo George W. Bush, ešte ako kandidát na úrad prezidenta USA, na adresu Slovenska povedal: "Je v americkom záujme, aby sa nové európske demokracie, také ako Slovenská republika, plne integrovali do ekonomických, politických a bezpečnostných inštitúcii transatlantického spoločenstva."
"Verím, že rozširovanie NATO, ktoré zahrňuje ďalšie krajiny vyznávajúce demokratické hodnoty, pluralistický politický systém a slobodný trh, by malo pokračovať," uviedol pred časom bývalý texaský guvernér a dodal: "Ak budem mať šťastie a stanem sa prezidentom, budem sa snažiť upevniť vzťahy medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi. Také vzťahy sa môžu stať silnejšími, ak budú založené na spoločných záujmoch a hodnotách ľudu oboch krajín."
Autor: spolupracovník TASR William Guard