Priamo z Nórska píše naša redaktorka Kristína Kúdelová.
Anders Breivik si to dôkladne premyslel. Políciu zamestnal výbuchmi v centre Osla a on získal na masaker na ostrove Utöya viac ako hodinu. „Prvé volanie sme zachytili 17.27 a 18.25 h sme vystúpili na ostrove. Skôr sa nedalo,“ povedal včera policajný dôstojník Johan Fredriksen.
„Museli sme si pripraviť vybavenie a premyslieť stratégiu.“ Helikoptéru použiť nemohli. „Od roku 2003 sa ju snažíme získať,“ vysvetľoval. K ostrovu sa teda policajti priviezli autami, čln, na ktorý potom nasadli, nenaštartoval. Zlyhal motor, vraj aj preto, že policajtov s výstrojom bolo veľa.
Kým sa polícii podarilo na Utöyu dostať, požiadala Nórov z okolia, aby šli zachraňovať mladých na člnoch. Hoci Breivik strieľal aj do lodí, Nóri ochotne poslúchli.
Políciu rešpektujú a vážia si ju. „Ak sa chce niekto dostať na policajnú akadémiu, musí splniť náročné podmienky. Ja im dôverujem, viem, že nás ochraňujú a slúžia nám. Nemôžu byť všade,“ povedala kaderníčka Therese Levangerová.
Tí, čo streľbu na ostrove prežili, sa dnes na mužov v uniformách nedokážu pozrieť. Breivik mal uniformu, keď začal zvolávať deti, aby im povedal o výbuchu v Osle. Potom začal strieľať. „Keď po mňa prišla polícia, mal som strach. Neveril som, že sú to praví dôstojníci,“ hovoril s plačom v televízii Kristoffer Berg, ktorý masaker prežil.
Skutočným hrdinom medzi policajtmi ostáva 51-ročný Trond Berntsen. Bol prvý, kto sa Breivikovi postavil a zrejme prvý, kto sa stal jeho obeťou.
Berntsen najprv dostal do bezpečia svojho 10-ročného syna a potom sa snažil zneškodniť Breivika. Berntsen nebol v uniforme, pomáhal ako člen bezpečnostnej služby. Nemal pri sebe zbraň a proti Breivikovi nemal šancu.
Berntsen bol nevlastným bratom 37-ročnej nórskej princeznej Mette-Marit. Jeho smrť potvrdila kráľovská rodina.