Z Nórska píše náš redaktor Tomáš Vasilko.
OSLO. Kasim postáva s kamarátmi v nedeľu večer pri katedrále v Osle, kam ľudia chodia klásť kvetiny a sviečky. Zastavujú okoloidúcich, a žiadajú ich, aby sa im podpísali na obraz.
„Podpíšte sa aj vy. Je to dar pre mladých labouristov. Chceme im ukázať, že moslimská komunita stojí pri nich,“ hovorí Kasim.
Stovky podpisov V strede obrazu je veľký nápis v nórčine Stojíme pri vás. Okolo neho stovky podpisov a pribúdajú ďalšie.
Kasim hovorí, že nie sú členmi žiadnej organizácie.
Moslimovia v Nórsku žije 150-tisíc moslimov, čo predstavuje tri percentá populácie, najväčšia komunita žije v hlavnom meste Osle, prišli z Pakistanu, Iraku, zo Somálska či z Bosny.
Prosto spolu s kamarátmi cítil, že musia vyjadriť podporu so spoluobčanmi.
Jeho rodičia sa prisťahovali do Nórska v 70. rokoch. V tom období začali do krajiny prúdiť moslimskí imigranti. Kasim sa už narodil v Nórsku.
V súčasnosti v krajine žije zhruba 150-tisíc moslimov, čo predstavuje tri percentá populácie. Najviac ich je práve v Osle. Prišli najmä z krajín ako Pakistan, Irak, Somálsko či Bosna.
Kvety pred katedrálu prišiel položiť aj Farah. Postarší moslim do Nórska emigroval pred 20 rokmi z Pakistanu. Podobne ako mnohí, aj on si na začiatku myslel, že za útokom sú islamskí extrémisti. „Báli sme sa, že to pre nás bude znamenať mnoho problémov. Ľudia by sa na nás inak pozerali,“ hovorí.
Problémom je Krekar Kasim však vraví, že Nórsko je otvorená a tolerantná krajina. „Spolužitie moslimov s väčšinovou spoločnosťou je tu možno najlepšie v Európe,“ hovorí mladík.
Aj v Nórsku však poznajú moslimských radikálov. Najznámejší je mula Krekar. Kurd, ktorý do krajiny prišiel z Iraku, viackrát vyzýval na násilie a terorizmus.
Nórske úrady ho momentálne súdia, vrátiť do Iraku ho nemôžu, pretože by mu tam zrejme hrozil trest smrti.
Mladý Kasim rázne odmieta, že by on či jeho kamaráti podporovali učenie mulu Krekara.
Autor: Z Osla od nášho vyslaného redaktora Tomáša Vasilka