Z Nórska píše náš redaktor Tomáš Vasilko.
Pred rokmi ste s Breivikom diskutovali na stránke document.no. Pamätáte si ho?
„Nenazval by som to diskusiou, komentoval som len jeho myšlienky. Breivik mi namietal v istých bodoch a ja som mu odpovedal. Nepamätám si, o čom presne sme sa bavili. Je však zaujímavé, že Breivik nešíril násilné myšlienky. Bol skôr v strednom prúde na tomto fóre.“
O čom sa diskutuje na takýchto stránkach?
„Rozoberajú tu bežnú politiku, ale šíria sa tu aj agresívne a násilné veci o iných ľuďoch – moslimoch, imigrantoch, multikultúrnej spoločnosti. Rád používam metaforu, že tieto pravicové konzervatívne stránky, ktoré odmietajú multikulturálnu spoločnosť, fungujú ako skleníky, kde rastú extrémistické pohľady. Sú to uzavreté priestory, ľudia tu dostávajú len takú odpoveď, ktorá je podobná ich názoru. Žiadne protiargumenty. A z Breivika práve na takýchto stránkach a v takomto prostredí vyrástol terorista.“
Koľko ľudí stránku navštevuje?
„Stránka document.no má od 35 do 40-tisíc jedinečných užívateľov týždenne.“
To nie je malá skupina.
„Je to celkom veľká skupina, aj keď, samozrejme, veľa užívateľov je len zvedavých, dostanú sa sem náhodou. Ale keď sa pozriete na články ľudí, väčšina z nich sú extrémne konzervatívne, dokonca xenofóbne a rasistické. Keď sa na to pozriete matematicky, aj keď len 10 percent z ľudí, čo chodí na stránku, sa s ňou zhoduje, sú to stále tri-štyri tisícky ľudí s extrémnymi názormi.“
Rastie počet pravicových extrémistov v Nórsku?
„Ich počet rastie stabilne posledných 20 až 30 rokov.“
Prečo?
„Frustrácia, cudzinci v krajine, multikulturálna spoločnosť. Je veľa dôvodov. Musíme ich viac pochopiť, pretože je príliš ľahké pozrieť sa do obdobia medzi svetovými vojnami a povedať, že fašizmus a extrémizmus stvorili nezamestnanosť a nacionalistické myšlienky. Je to komplikovanejšie. Musíme však zobrať aj svoju zodpovednosť za to, že sa s týmito myšlienkami nekonfrontujeme. Ja som bol takmer jediný, ktorý na stránke uverejňoval opačné názory. Preto to volám skleník. Títo extrémisti sa tam len upevňujú vo svojej viere.“
Aký typ ľudí chodí na takéto stránky? Sú to nízko zarábajúce skupiny?
„Vidíme tieto názory v celom spoločenskom spektre. Ak by ste to však analyzovali, zistili by ste, že sú to najmä pracovníci s nízkym vzdelaním, nízkym príjmom. Breivik však do toho nezapadal. Bol vzdelaný.“
Pôsobil inteligentne?
„Úplne. A nielen z toho, čo napísal tam, ale aj z toho manifestu, je zjavne veľmi inteligentný. Nie je intelektuál, veľa z toho okopíroval. Ale jeho inteligenciu ukazuje jeho plán a jeho schopnosť vykonať ho. Breivik mal to, čo potrebujete na človeka, aby vykonal niečo takéto. Špeciálnu osobnosť, narcistickú, psychopatickú. A ideológiu, ktorá vám umožní ospravedlniť pred sebou a možno aj pred inými svoje činy.“
Moslimovia hovoria, že Nórsko je veľmi tolerantná krajina. Rastie napätie medzi moslimami a bielymi Nórmi?
„Do istej miery, ale hlavne v rovine rétoriky. Sú príklady diskriminácie, dokonca násilné útoky. Ale treba si uvedomiť, že to sú výnimky.“
Sú extrémisti aj v moslimskej komunite?
„Áno. Sú niektorí extrémistickí moslimovia v Nórsku, ktorí hovoria, že Nórsko je skazené, a že by sme mali zaviesť šaríu.“
Koľko ich je?
„Nórske bezpečnostné zložky hovoria, že sledujú 200 ľudí. Je však jedna organizácia mladých s extrémne konzervatívnymi názormi. Hovoria, že majú 1400 členov medzi študentmi.“
Vraveli ste, že počet extrémistov na oboch stranách rastie. Prečo?
„Myslím, že tomu pomáha aj samotná polarizácia. Tieto extrémistické názory sa dostali do verejnej debaty. A šíria sa, legitimizujú. Teraz to môžete povedať, a ľudia sa za to nehanbia.“
Aká by mala byť odpoveď vlády, aby potlačila tento druh extrémizmu?
„To je skutočne výzva. Na jednej strane nesmieme dovoliť, aby dehumanizovali imigrantov, či už sú čierni, moslimovia, židia. A popritom zachovať otvorenú spoločnosť, kde vieme tolerovať aj tie najhnusnejšie názory. To je fakt výzva. Ja odpoveď nepoznám.“
Autor: Z Osla od nášho vyslaného redaktora Tomáša Vasilka