Delegátky chcú v Barcelone diskutovať o tom, ako zvýšiť ekonomickú silu žien vo svete, kde majú dominantné postavenie muži, a o právach a rovnoprávnosti žien s mužmi.
Nerovnosť medzi ženami a mužmi je na celom svete. Ani v USA ženy nezarábajú rovnako ako muži, dodala jedna z organizátoriek summitu, nazývaného aj Davos pre ženy, čo je narážka na Svetové ekonomické fórum vo švajčiarskom Davose, kde väčšina delegátov sú muži.
Predsedajúca summitu Irene Natividadová na tlačovej konferencii skonštatovala, že po nedávnej vlne účtovných škandálov by bolo osožné, keby v správnych radách veľkých spoločností, ako sú Enron či WorldCom, bolo viac žien. Do firiem by priniesli viac transparentnosti a mohli by zaručiť väčšiu zodpovednosť voči podielnikom a zamestnancom. Ako príklad uviedla štúdiu, podľa ktorej iba v 24 percentách z 300 španielskych špičkových firiem sú riaditeľmi alebo členmi správnych rád ženy. Podobná situácia je aj v iných priemyselne vyspelých krajinách.
Na summite sa zúčastňuje aj bývalá afganská ministerka pre záležitosti žien Sima Samarová, ktorá teraz pôsobí ako predsedníčka Výboru pre ľudské práva. Podľa nej je postavenie afganských žien o niečo lepšie než počas vlády fundamentalistického hnutia Taliban, ale až návrat zákona a poriadku prinesie výrazné zlepšenie. Ženy v Afganistane môžu chodiť do školy a pracovať, čo počas vlády Talibanu nemohli kvôli prísnemu výkladu islamu. Nemusia už ani chodiť zahalené, ale potrebné zmeny sa stále neudiali na vidieku, uviedla feministka Samarová.
Samarová bola jednou z dvoch žien v dočasnom afganskom kabinete. Islamskí fundamentalisti ju obvinili z rúhania sa za jej kritiku islamu, hoci Najvyšší súd tieto obvinenia zamietol. Vymenovaním novej vlády Samarová ministerské miesto stratila.
1 msv pel