BRUSEL, BRATISLAVA. Belgicko sa cez víkend stalo po Francúzsku druhou krajinou v Európe, kde je zakázané si na verejnosti zahaliť tvár.
Hoci sa v zákone nehovorí priamo o moslimských celotelových závojoch, týka sa predovšetkým ich. Žene, ktorá je na verejnosti zahalená burkou alebo nikábom, hrozí pokuta 137,50 eur a sedem dní vo väzení. Na rozdiel od Francúzska, kde zákon platí od apríla, v Belgicku nehrozí trest tomu, kto ženu núti závoj nosiť.
Dve moslimky zákon, ktorý zakazuje "úplné alebo takmer úplné" zahalenie tváre na verejnosti, napadli na ústavnom súde v Belgicku s tým, že ide o „neprimeraný zásah“ do slobody prejavu a náboženského presvedčenia. Žiadajú jeho zrušenie.
Keď zákon vlani v apríli v belgickom parlamente prešiel, bolo to prakticky jednohlasne. Len jedna poslankyňa hlasovala proti a dvaja poslanci sa zdržali. Tí, čo ho presadzovali, argumentovali bezpečnosťou, aby polícia dokázala ľudí identifikovať. Ďalší zdôrazňovali, že ide o potláčanie slobody žien.
Keďže sa však krátko po tom rozpadla vláda a dodnes sa nepodarilo sformovať novú, uplatňovanie zákona sa začalo až teraz.
Zákon odsúdili viaceré moslimské združenia i Rada Európy. Imám hlavnej belgickej mešity Mustafa Kastit pre Radio Free Europe povedal, že „je riziko, že tento zákon bude len viac stigmatizovať moslimskú komunitu“. „Je tiež riziko, že posilní atmosféru strachu, islamofóbie, ktorá sa posilňuje v stále ďalších západných krajinách."
Komisár pre ľudské práva Rady Európy Thomas Hammarberg minulý týždeň uviedol, že trestanie žien, ktoré nosia burky, ich neoslobodzuje. "Uplatňovanie zákazu skôr spôsobí stigmatizáciu niekoľkých žien, ktorých sa to týka, a ich ešte väčšie vylúčenie zo spoločnosti,“ vyhlásil. Tieto ženy sa podľa neho napríklad budú vyhýbať úradom, alebo nemocniciam.
Celotelový moslimský závoj v Belgicku pritom podobne ako vo Francúzsku nosí minimum žien. Keď v apríli minulého roka prešiel zákon parlamentom, BBC odhadovala, že v Belgicku moslimský závoj, ktorý zakrýva celú tvár, nosí len asi 30 žien z asi polmilióna moslimov v Belgicku. Podľa Radio Free Europe je horný odhad 200 žien.