Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
MOGADIŠO, BRATISLAVA. Suchá tu sú, ale reči o hladomore sú "úplne nezmyselné, nepodložené a čistou propagandou". S takýmito slovami prišiel vo štvrtok pred novinárov Alí Mahmúd Ragé, hovorca islamistov z aš-Šabábu.
"Je tu sucho a nedostatok dažďa, ale vôbec to nie je také zlé, ako zahraničné agentúry hovoria," vyhlásil podľa BBC.
Križiaci s politickými záujmami
Militanti napojení na al-Káidu ovládajú väčšinu južného Somálska, ktoré je najviac zasiahnuté najhorším suchom za posledných 60 rokov.
Dva roky nepršalo aj v okolitých štátoch, no v Somálsku je situácia o to horšia, že centrálna vláda nie je schopná distribuovať pomoc.
Situáciu skomplikovalo aj rozhodnutie islamistov, ktorí vyhnali zo "svojho" územia zahraničné humanitárne organizácie. Označili ich za križiakov s politickými záujmami.
Medzi vyhnanými zo začiatku roka 2010 bola aj Svetový potravinový program OSN. Ten sa však začiatkom júla do Somálska vrátil s tým, že islamisti mu to povolili.
Aj túto informáciu Ragé poprel. "Agentúry, ktoré sme zakázali, sú stále zakázané. Zúčastňovali sa na politických aktivitách," povedal.
Situáciu zhoršujú islamisti
Rashid Abdi, ktorý pracuje vo think-tanku International Crisis Group ako analytik pre Somálsko, tvrdí, že postojom aš-Šabábu je snaha, aby nevyzerali ako tí, "čo prehliadli humanitárnu tragédiu obrovských rozmerov".
Humanitárne organizácie hovoria, že práve postoj islamistov výrazne komplikuje situáciu. V Somálsku je v ohrození takmer polovica populácie - 3,7 milióna ľudí. Väčšina z nich v južnej časti krajiny, ktorú kontrolujú islamisti.