Hadžiča obžalovali zo zločinov proti ľudskosti a z vojnových zločinov vrátane zmasakrovania takmer 300 chorvátskych zajatcov vo Vukovare.
BELEHRAD. Srbské vládne lietadlo na palube s bývalým lídrom chorvátskych Srbov Goranom Hadžičom, obvineným z vojnových zločinov, pristálo na letisku v holandskom Rotterdame. Informoval o tom srbský spravodajský server RTS.
Hadžiča prevezú do cely vo väzenskom komplexe v Scheveningene a pred sudcu Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) by mal prvýkrát predstúpiť v pondelok.
"Prvé pojednávanie povedie (sudca) O-Gon Kwon v pondelok o štvrtej hodine v súdnej sieni," povedal novinárom zapisovateľ John Hocking.
Srbská ministerka spravodlivosti Snežana Malovičová podpísala nariadenie na extradíciu po tom, ako sa Hadžič zriekol práva na odvolanie voči rozhodnutiu srbského súdu o jeho vydaní do Haagu.
Hadžiča previezli na belehradské letisko Nikolu Teslu z Nového Sadu, kde dnes v ranných hodinách navštívil svoju smrteľne chorú matku.
Bezprostredne predtým, ako Hadžiča odviezla kolóna, ho vo väzení navštívila jeho družka spolu s asi sedemročnou nemanželskou dcérou, ktoré sa pri ňom zdržali približne 30 minút.
Hadžiča (52) zatkli v stredu po siedmich rokoch na úteku. V rokoch 1991-93 pôsobil ako premiér a prezident samozvanej srbskej republiky, ktorú po rozpade Juhoslávie vyhlásili na tretine územia Chorvátska.
ICTY Hadžiča obžaloval zo zločinov proti ľudskosti a z vojnových zločinov vrátane zmasakrovania takmer 300 chorvátskych zajatcov vo Vukovare v roku 1991.
Čo čaká v Hadžiča v Haagu
Väznica
Nachádza sa v nej asi 35 odsúdených alebo obvinených bývalých juhoslovanských vojnových zločincov. Je medzi nimi aj niekdajší vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič a bosnianskosrbský generál Ratko Mladič.
Väznica sa nachádza v haagskej časti Scheveningen. V inej časti zariadenia si svoje tresty odpykávajú kriminálnici odsúdení Medzinárodným trestným súdom (ICC) ako aj väzni odsúdení holandskými súdmi.
Väzni sa môžu počas dňa voľne pohybovať na svojom vyhradenom poschodí a využívať ho. Majú k dispozícii sprchy, práčovňu aj spoločenskú miestnosť. Večer sa musia vrátiť do svojej cely, kde ich na noc zamknú.
Vo voľnom čase môžu navštevovať počítačové, jazykové alebo umelecké kurzy. Majú prístup aj do posilňovne.
Predstúpenie pred súd
Podľa pravidiel ICTY sa musia obvinení zločinci dostaviť pred tribunál "bez zdržania", aj keď presný časový rámec normy neurčujú.
Hadžiča na prvom pojednávaní požiadajú, aby sa vyjadril k svojej vine alebo nevine. Obvinený je v 14 bodoch vrátane spáchania vojnových zločinov, vrážd stoviek civilistov a deportácií desiatok tisíc Chorvátov počas konfliktu z rokov 1991-1995.
Proces
Príprava na neho môže trvať mesiace, ale aj viac ako rok. Pre porovnanie: Proces s Karadžičom sa začal až 15 mesiacov po jeho zatknutí.
Hadžiča budú súdiť traja sudcovia: Bahamský sudca Burton Hall, 63-ročný Belgičan Guy Delvoie a 54-ročný Antoine Kesia-Mbe Mindua z Konžskej demokratickej republiky.
sita