MOSKVA. Vysoké pokuty aj nútená práce hrozia v budúcnosti v Rusku obchodníkom a barmanom za predaj alkoholu deťom. Zákon podpísal prezident Dmitrij Medvedev, ktorý krátko po svojom nástupe do Kremľa začal bojovať proti holdovaniu alkoholu ako proti "národnej pohrome".
Obchodník, ktorého pristihnú pri prvom predaji alkoholu maloletým, dostane pokutu:
- bežný predavač: od 3000 do 5000 rubľov (asi 75 až 125 eur),
- manažér: od 10- do 20-tisíc rubľov (250 až 500 eur),
- podnik: od 80- do 100-tisíc rubľov (asi 2000 až 2500 eur).
- pri opakovaní priestupku počas nasledujúcich 180 dní sa sankcie sprísňujú.
Previnilec môže prísť až o polročný zárobok alebo zaplatiť pokutu 80-tisíc rubľov (asi 2000 eur). Hrozí mu aj rok nápravných prác s trojročným zákazom činnosti.
Medvedev ešte skôr podpísal iný zákon s ďalšími obmedzeniami, vrátane zákazu nočného predaja alkoholu od 23:00 do 8:00. Regióny pritom môžu tento zákaz ešte sprísniť.
"V civilizovaných krajinách je nočný predaj alkoholu zakázaný už dávno," tvrdí hlavný lekár ministerstva zdravotníctva Jevgenij Brjun. "Taxikári nenechajú národ zomrieť smädom, "oponujú pamätníci predchádzajúcich prohibičné kampaní.
Zákaz na pivo
Na pivo sa zákazy budú vzťahovať postupne: silnejšie obsahujúce viac ako päť percent alkoholu totiž prejde z kategórie potravín medzi liehoviny od 1. júla 2012 a pivo s menej ako piatimi percentami alkoholu bude od 1. januára 2013 zakázané predávať v noci.
Odklad si vymohli malí a strední podnikatelia, ktorí argumentujú tým, že potrebujú čas, aby sa novým požiadavkám mohli prispôsobiť. Nízkostupňové pivo predstavuje asi 80 percent produkcie ruských pivovarov. Na predaj v stánkoch, ktorý bude v budúcnosti zakázaný, pripadá asi 15 percent odbytu.
Podľa štatistík vypije jeden Rus ročne viac ako 15 litrov čistého liehu, zatiaľ čo vo vyspelých krajinách je to "iba" deväť litrov. Štatistiky nezahŕňajú nelegálne vyrobenú vodku a pálenie domácej samohonky, takže ruskej realite podľa expertov skôr zodpovedá spotreba 18 litrov liehu na hlavu a rok.
Alkoholikov pribúda najmä medzi deťmi
Počet alkoholikov v Rusku úrady odhadujú na viac ako 28 miliónov z takmer 143 miliónov obyvateľov. Liehovinám a pivu pravidelne holduje polovica detí vo veku od 11 do 18 rokov, pričom s vekom obľuba alkoholu stúpa, a tak popíjajú už dve tretiny trinásť- až šestnásťročných. Počet
detských alkoholikov sa odhaduje prinajmenšom na desaťtisíce. Podľa ministerstva zdravotníctva dvanásťroční začínajú s pivom, pätnásťročnej prichádzajú na chuť vínu a o rok neskôr prechádzajú k vodke. Vôbec najpopulárnejšie sú alkoholové kokteily.
Zatiaľ nie je vôbec isté, či Medvedev uspeje tam, kde jeho predchodcovia stroskotali. Protialkoholové ťaženie posledného sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova z konca 80. rokov síce podľa odborníkov zachránilo milióny životov, ale politika ho pripravila o značnú časť popularity.
Skeptikom až doteraz dávajú za pravdu štatistiky. Spotreba piva v Rusku podľa tlače od polovice 90. rokov vzrástla viac ako päťnásobne z 15,5 na 81 litrov na hlavu a rok, hoci svetovým rebríčkom stále dominuje českí pivári, ktorí vlani dosiahli priemernej spotreby 134 litrov na osobu.
Rastúca obľuba piva však v Rusku neotriaslo pozíciami tvrdého alkoholu, ktorého spotreba medzitým vzrástla o pätinu.