Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
MOGADIŠO, BRATISLAVA. Dva roky sucha, stúpajúce ceny potravín a najmä neutíchajúca občianska vojna. To sú hlavné príčiny katastrofálnej situácie v južnom Somálsku.
O najväčšom suchu za posledných 60 rokov sa hovorí už niekoľko týždňov. Zatiaľ však stále nešlo oficiálne o hladomor. Až do stredy.
OSN označila situáciu v dvoch regiónoch na juhu krajiny týmto slovom prvý raz po 19 rokoch.
Hladomory vo svete - infograf
Zomierajú najmä deti Humanitárne organizácie sú opatrné pri používaní slova hladomor. Ak ho už raz vyslovia, chcú, aby zarezonovalo.
Ako pomôcť? Nadácia Integra: distribúcia potravín a pitnej vody. Číslo účtu: 262 547 5865/1100, VS: 999 Slovenská katolícka charita: distribúcia potravín a pitnej vody. ČÚ: 4008058424/7500, variabilný symbol: 178. Unicef Slovensko: pomoc podvyživeným deťom. ČÚ: 26297 26297/1100, variabilný symbol: 0611 Človek v ohrození: distribúcia vody a inej pomoci v utečeneckých táboroch. ČÚ: . 2666520298 / 1100, variabilný symbol: 1112, s textom „SOS sucho v Afrike“. Magna Deti v núdzi: pomoc podvýživeným deťom. ČÚ: 1331793011/1111
O hladomor ide podľa OSN vtedy, ak 30 percent detí v oblasti trpí akútnou podvýživou, od hladu denne zomierajú denne zomierajú dvaja dospelí, alebo štyri deti na desaťtisíc obyvateľov, a denný prísun živín je výrazne nižší ako 2100 kilokalórií.
V dvoch somálskych provinciách zomierajú denne od hladu šiesti dospelí na desaťtisíc obyvateľov. OSN varuje, že ak svet nezasiahne, do dvoch mesiacov bude rovnaká situácie v celom južnom Somálsku.
„Desaťtisíce ľudí už zomreli, väčšinou ide o deti. Nasledujúce dva mesiace budú kritické, ale musíme sa takisto pripraviť na dlhodobú pomoc,“ zdôraznil koordinátor OSN pre pomoc Somálsku Mark Bowden.
Suchá zasiali celý Africký roh. Spolu ide o asi desať miliónov ľudí, okrem Somálska aj v Keni, Etiópii, či Džibutsku. Ľudia prišli o kravy, ktoré boli často jediným zdrojom ich obživy.
Keď vládnu islamisti Odchádzajú do miest, či do preľudnených utečeneckých táborov.
Somálsko je na tom horšie najmä preto, že nemá infraštruktúru ani vládu, ktorá by vedela problém riešiť. Aj hladomor, ktorý väčšinou vyhlasuje samotná krajina, musela vyhlásiť OSN.
Južné oblasti krajiny, kde je situácia najhoršia, ovládajú islamisti z aš-Šabábu, ktorí majú napojenie na al-Káidu.
Začiatkom minulého roka vyhnali všetky humanitnárne organizácie, ktoré označili za „križiakov“ a špiónov. Názor zmenili až nedávno, keď už bola situácia príliš kritická.
Bez mieru je pomoc nanič „Som prekvapený, že ľudia vidia hladomor len ako dôsledok nedostatku dažďov a potravín,“ povedal v rozhovore pre AFP šéf Africkej rozvojovej banky Donald Kaberuka. Tvrdí, že pomoc nestačí, súčasťou riešenia musí byť aj mierová zmluva.
Pripomína, že posledný hladomor v regióne sa takisto odohral v Somálsku. V roku 1992, keď sa začala občianska vojna.
Najväčší hlad v histórii vyvolal Mao Ce-tung
O hladomore sa posledné desaťročia najviac hovorí v súvislosti s Afrikou, no v minulosti viackrát hladovala aj Európa.
1. Veľký írsky hladomor
Na počiatku bolo veľmi vlhké počasie, ktoré podporilo hubové choroby zemiakov. Práve tie tvorili základ stravovania Írov. Briti nepomohli a v rokoch 1845 až 1849 zomrelo podľa niektorých odhadov pol druha milióna ľudí. Ďalšie dva milióny odišli do zahraničia, v dôsledku čoho sa populácia Írska za desaťročie zmenšila o dvadsať percent.
2. Ukrajinský hladomor
Milióny ľudí zomreli v rokoch 1932 a 1933. Ukrajinci hovoria dokonca o genocíde, ktorú Stalin vykonal na jednom z národov Sovietskeho zväzu, aby sa nebúril proti Moskve.
Mnoho Ukrajincov sa totiž bránilo kolektivizácii. Stravy bolo vraj dostatok, ale štát systematicky konfiškoval jej väčšinu pre vlastné potreby. Objavili sa správy o tom, že hladní ľudia jedli psy, mačky, myši, na niektorých miestach sa nevyhli ani kanibalizmu. Rusi odmietajú, že by išlo o cielenú kampaň proti Ukrajincom.
3. Veľký skok vpred
Najväčší hladomor prežila Čína v rokoch 1959 až 1961. Komunistický diktátor Mao Cetung vtedy rozhodol, že krajina sa musí industrializovať. Každá dedina mala mať vlastnú veľkú pec. Keďže ľudia nedostali železnú rudu, na splnenie kvót museli často páliť poľnohospodárske nástroje alebo domy. Pridala sa aj nepriazeň počasia, údajne bolo až 40 miliónov obetí.
4. Etiópsky hladomor
Symbolom hladujúcej Afriky sa v 80. rokoch stali zábery z Etiópie. Po suchách a po tom, ako sa štát rozhodol vyčleniť takmer polovicu HDP na armádu, začali ľudia hladovať. Hovorí sa o milióne obetí, ale tieto čísla sú slabo podložené.
Zábery hladujúcich detí obleteli svet. Hudobníci pod vedením Boba Geldofa nahrali vianočný hit, ktorého výťažok išiel do Etiópie, ešte väčšiu pozornosť pútal koncert Live Aid v lete 1985. Vyzbierali milióny dolárov, no ako neskôr zistila BBC, časť z týchto peňazí išla na vyzbrojenie miestnych povstalcov.
Matúš Krčmárik