Agentúrne spravodajstvo sme o 20.18 nahradili autorským článkom denníka SME.
BELEHRAD, BRATISLAVA. Osemnásť rokov od svojho založenia môžu na súde pre bývalú Juhosláviu konečne spokojne spávať. Zo zločinov počas balkánskych vojen obžaloval tribunál celkovo 161 ľudí.
Dnes Srbi zadržali posledného muža, ktorý ešte unikal pred spravodlivosťou.
Goran Hadžič, pred vojnou skladník vo fabrike, sa na začiatku 90. rokov takmer zo dňa na deň stal politickým lídrom Srbov v Chorvátsku.
Ako prezident Republiky Srbská krajina bol do roku 1993 pri všetkom dôležitom v konflikte. Aj pri zločinoch – Haag ho napríklad viní z vyhnania 20-tisíc Chorvátov z mesta Vukovar.
Ako aj z toho, že v novembri 1991 odviedli 264 ľudí z miestnej nemocnice do tábora Ovčara, kde ich bili, týrali a mnohých popravili.
Nemal peniaze Zatykač na neho vydal Haag v roku 2004. Goran Hadžič sa zbalil len niekoľko hodín po tom, čo žiadosť dorazila do Srbska. Odvtedy zmizol – podľa svojho právnika sa istý čas skrýval aj v zahraničí.
Dlho bol v tieni Radovana Karadžiča a Ratka Mladiča – hlavných zločincov na úteku pred spravodlivosťou.
HADŽIČ (52) Na začiatku vojny bol lídrom Srbov vo východnej Slavónii. Bol prezidentom Republiky Srbská krajina (1992 – 1993). V roku 2004 ho Haag obžaloval zo zločinov proti ľudskosti, vrážd, prenasledovania či núteného vyhnania Nesrbov v Chorvátsku.
Po májovom dolapení strojcu Srebrenice generála Ratka Mladiča sa práve Hadžič stal najhľadanejším Srbom – krajina za neho ponúkala milión eur.
Srbská tajná služba ho zatkla dnes v pohorí Fruška Gora na severe Srbska pri Novom Sade, kde pred útekom býval. Hadžič (52) zmenil výzor – namiesto brady mal fúzy, ubudlo mu aj vlasov.
Predával obraz Polícia ho našla s falošným pasom na falošné meno a ozbrojeného – aj keď zatknutiu sa nebránil. V lese sa mal stretnúť so spojkou, ktorá mu mala priniesť peniaze.
Podľa srbského prokurátora Vladimira Vukčeviča mu dochádzali zdroje a hotovosť sa snažil získať predajom vzácneho obrazu talianskeho maliara Amadea Modiglianiho, vďaka čomu mu prišli na stopu.
Hadžiča označovali aj za predĺženú ruku či bábku juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča v Chorvátsku.
Blízke vzťahy mal aj s krutým vodcom srbských polovojenských jednotiek Arkanom. Na jeho pohrebe ho nazval „priateľom a hrdinom Srbov“.
Pôjde do Haagu Je viac ako pravdepodobné, že Hadžiča Srbi v najbližších dňoch vydajú do Haagu. Spolupráca so súdom bola kľúčová podmienka pre krajinu, ak chce niekedy pomýšľať na členstvo v únii.
V miestnej cele sa 16 rokov od konca vojny v Bosne a v Chorvátsku bude môcť stretnúť aj s Karadžičom a Mladičom. Títo traja unikali súdu najdlhšie, no nakoniec mu neušli.
Tí, čo unikali Haagu
Ante Gotovina
Chorvátsky generál sa ukrýval štyri roky. Európska únia tlačila na Záhreb, aby ho našli, inak mohli o vstupe do únie iba snívať. Gotovinu, zodpovedného za vyhnanie státisícov Srbov z Chorvátska, zatkli napokon v roku 2005 na Kanárskych ostrovoch. Na jar 2011 ho odsúdili na 24 rokov väzenia.
Stojan Župljanin
Bývalý veliteľ polície bosnianskych Srbov patril medzi posledných srbských zločincov, ktorí sa skrývali. Na úteku bol sedem rokov, údajne strávil nejaký čas aj v Rusku. Chytili ho v júni 2008 v meste Pančevo pri Belehrade. Počas vojny bol zodpovedný za neľudské zadržiavanie Bosniakov a Chorvátov.
Radovan Karadžič
Prezident Srbov v Bosne, ktorému prisudzujú vinu aj za Srebrenicu, sa pri skrývaní najviac dal uniesť svojou fantáziou. S bradou a dlhými bielymi vlasmi sa pod menom Dragan Dabič vydával za ľudového liečiteľa. Chytili ho v lete 2008, po 12 rokoch v byte na sídlisku v Belehrade.
Ratko Mladič
Hlavného strojcu genocídy v Srebrenici našli až 16 rokov po vydaní obvinenia haagskym súdom. Polícia ho objavila v máji tohto roku v dedine Lazarevo na severe Srbska. Na úteku prežil niekoľko infarktov. S chatrným zdravím sa ukrýval v dome svojho bratanca. Pred súdom odmietol povedať, či sa cíti vinný.
Goran Hadžič
Posledný vojnový zločinec z balkánskych vojen na úteku prišiel o svoju slobodu dnes. Lídra Srbov v Chorvátsku chytili v lese na severe Srbska. Hadžič zmizol v roku 2004 len sedem hodín po tom, čo na neho vydali zatykač v Haagu. Počas siedmich rokov na úteku sa mal skrývať aj v kláštore.
Tomáš Vasilko