HANOVER. Medzinárodná reakcia na povstanie v Sýrii nesmie riskovať, že uvrhne krajinu do vojny, povedal ruský prezident Dmitrij Medvedev.
Po rokovaní s nemeckou kancelárku Angelou Merkelovou v Hanoveri informoval, že prebrali niekoľko možností, ako presvedčiť sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby prestal používať násilie, zaviedol reformy a nadviazal dialóg s opozíciou.
Medvedev vyjadril presvedčenie, že schválenie bezletovej zóny v Líbyi Bezpečnostnou radou OSN priviedlo Líbyu do vojny.
"Nechceme, aby sa udalosti v Sýrii vyvíjali tak ako v Líbyi. Preto sme tu opatrní," tlmočil jeho slová prekladateľ.
Merkelová nechce dvojaký meter
Nemecko, ktoré v júli predsedá BR OSN, a ďalšie členské krajiny Únie tlačia na prijatie rezolúcie odsudzujúcej násilné potláčanie prodemokratických protestov v Sýrii, ale Rusko, ktoré má v BR OSN právo veta, je proti tomu.
Merkelová zdôraznila potrebu medzinárodnej reakcie: "Musíme ukázať, že nepoužívame dvojaký meter voči Sýrii a Líbyi."
K Líbyi obaja povedali, že je naliehavo potrebné dosiahnuť politické riešenie, ktoré tam ukončí občiansku vojnu. "Nebude možné to vyriešiť iba vojenskými prostriedkami," uviedla Merkelová.
Rusko a Nemecko sa pri hlasovaní BR OSN v marci zdržali hlasovania, ktoré autorizovalo vojenskú akciu voči režimu Muammara Kaddáfího, obe krajiny však hovoria, že Kaddáfí sa musí vzdať moci.
Nemecko chce pomôcť Rusku s vízami
Merkelová a Medvedev, sprevádzaní svojimi ministrami, podpísali počas dvojdňového stretnutia v Hanoveri 15 dohôd týkajúcich sa bilaterálnych záležitostí a obchodu.
Nemecko patrí medzi najväčších obchodných partnerov Ruska a to je zasa jedným z veľkých dodávateľov zemného plynu a surovej ropy do Nemecka.
Nemecká kancelárka tiež sľúbila Medvedevovi, že mu pomôže pri rokovaniach o bezvízovom systéme Ruska s Úniou a so Svetovou obchodnou organizáciou (WTC).
Zdroj: Associated Press