Podľa čečenských lídrov sú nápoje protiislamské a nebezpečné.
GROZNYJ. Tamojší predstavitelia zdravotníctva dnes totiž vyhlásili, že nápoje sú protiislamské a nebezpečné.
Zákaz by bol najnovším obmedzujúcim opatrením úradov v Čečensku, kde obchody môžu predávať alkohol iba v krátkom rannom časovom intervale, reštaurácie sú počas pôstneho mesiaca ramadán zatvorené a ženy musia nosiť v štátnych budovách pokrývku hlavy.
"Energetické nápoje sú porovnateľné s pivom," uviedol Rukman Bartijev, námestník ministra zdravotníctva v Čečensku. "Sú zdraviu škodlivé," dodal.
Navrhovaný zákaz sa stretol s chválou konzervatívnejších vrstiev spoločnosti, ale rozhneval obyčajných Čečencov. Tí sú čoraz frustrovanejší zákonmi, ktoré sa týkajú len Čečenska a niekedy sú v rozpore s ústavou Ruskej federácie.
"V poslednom čase je tých obmedzení až priveľa. Budujeme malý islamský štát v Rusku, ktorý sa podobá na Dubaj," povedala 41-ročná obyvateľka hlavného mesta Groznyj.
Moskva zbavila separatistov moci v druhej z dvoch vojen, ku ktorým došlo po páde Sovietskeho zväzu z roku 1991. Uplynulo desať rokov a Kremeľ sa spolieha na promoskovského, despotického čečenského lídra Ramzana Kadyrova, že udrží povstalcov pod kontrolou a zachová nestabilný mier.
Kritici však tvrdia, že tento zástanca tvrdej línie islamu riadi autonómnu republiku s 1,1 milióna obyvateľmi ako svoje léno. Posilňuje si moc tak, že vedie násilné zásahy proti odporcom, a uplatňuje svoju vlastnú predstavu islamu. Analytici preto varujú, že Čečensko by raz opäť mohlo prejsť k nezávislosti od Moskvy.
Zdroj: Reuters