CHARTÚM, BRATISLAVA. To, čo minulý týždeň naznačili satelitné zábery, teraz nepriamo potvrdila aj OSN.
Sudánska vláda v štáte Južný Kordofán hromadne popravuje svojich odporcov, bombarduje civilistov a vraj použila aj chemické zbrane.
Na základe uniknutej správy organizácie to v nedeľu na svojej internetovej stránke napísal britský denník Daily Telegraph.
Od začiatku júna, kedy sudánska vláda spustila ofenzívu proti miestnym Nubom, čiernemu obyvateľstvu, ktoré v občianskej vojne podporovalo juh, no po rozdelení ostalo na severe, podľa miestnych povstalcov zomrelo alebo zmizlo až tritisíc ľudí.
Ľudí zahrabávali buldozérmi
Dokument z júna 2011 cituje nezávislého spolupracovníka OSN. Videl buldozéry, ako zemou prikrývajú hromadné hroby. Tie sa pravdepodobne nachádzali aj na satelitných snímkach, ktoré sa na verejnosť dostali minulý týždeň.
Objavili sa aj „nepotvrdené“ informácie, že sudánska armáda použila chemické zbrane. Dôkaz o tom nie je, no pracovníci OSN videli „ľudí s poškodenou kožou a s abnormálnymi fyzickými a psychickými zmenami“.
Obe strany konfliktu navyše používajú pozemné míny. „Ak sa tieto činy preukážu, môže ísť podľa medzinárodného práva o zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny,“ píše sa v správe OSN.
OSN má v oblasti svoju misiu UNMIS, tá ale v týchto dňoch nemôže ochraňovať civilistov. Miestne úrady jej totiž zakázali vstup do Južného Kordofánu.
Nemajú čo stratiť
Vláda v Chartúme hovorí, že nebojuje proti civilistom, ale proti pozostatkom Sudánskej ľudovej oslobodzovacej armády (SPLA), ktorá proti severu bojovala v občianskej vojne.
Pôvodné velenie SPLA vytvorilo pred týždňom v Južnom Sudáne nový štát, no bojovníci, ktorí ostali v severnej časti krajiny, sa odmietajú vzdať svojho boja. Nemáme čo stratiť, hovoria.
A SPLA získava aj nových členov. „Pridal som sa k nim, lebo som pri bombardovaní stratil toľko priateľov, svojich najlepších priateľov,“ povedal podľa agentúry AFP Aut Maliga.
Ešte minulý mesiac bol bežným poľnohospodárom. Z domova ho však vyhnalo bombardovanie, ušiel do hôr a pridal sa k povstalcom. Tam teraz prebieha výcvik stoviek budúcich vojakov.
Vojnu poznajú
Pre miestnych obyvateľov nie je vojna žiadnou novinkou. Do občianskej vojny sa zapojili začiatkom 90. rokov minulého storočia, keď sa Chartúm snažil „arabizovať“ región a zaviesť šaríu. Teraz žiadajú, aby aj oni mali svoj podiel na moci v Sudáne.
„Chceme slobodu pre nás a zároveň pomôcť všetkým utláčaným národom v Sudáne, od Dárfúru po Modrý Níl. Pridajú sa k nám. Bojovníci SPLA v štáte Modrý Níl už ušli do hôr a pripravujú sa na boj,“ povedal pre AFP jeden z veliteľov povstalcov Saíd.
Naznačil to, o čom hovorí už dlhšie. Ak sa v Južnom Kordofáne začne ostrý boj, nepokoje sa pravdepodobne presunú aj do susedného Modrého Nílu, kde má SPLA takisto množstvo priaznivcov.
A hlavne potvrdil to, o čom odborníci hovoria už dlho. Oddelením Južného Sudánu od severu sa boje v krajine ani zďaleka nekončia.