dnes v Bruseli schválila Európska komisia.
Pomocou neho chce exekutíva Európskej únie ešte viac zvýšiť tlak na členské i kandidátske krajiny v oblasti ochrany životného prostredia. Okrem iného vyzýva na zníženie emisií tzv. skleníkových plynov o 20 až 40 percent do roku 2020. Dokument musia ešte schváliť Rada ministrov EÚ a Európsky parlament.
"Vďaka legislatíve EÚ sme zaznamenali veľké zlepšenia, ale stále stojíme pred veľkým problémom a v niektorých prípadoch sa životné prostredie zhoršuje. Občania sú znepokojení a preto musíme urýchlene konať - preto navrhujeme tento nový program," povedala na tlačovej konferencii v Bruseli európska komisárka pre životné prostredie Margot Wallströmová.
Program sa podľa nej vyznačuje zapojením občanov, spotrebiteľov i podnikov, spolupráca s ktorými je nevyhnutná. Komisia chce dosiahnuť environmentálne priaznivejšiu výrobu i spotrebu. "Chceme vytvoriť situáciu, v ktorej každý bude víťazom - životné prostredie, konzumenti i podniky," vyhlásila Wallströmová. "Zelený trh" je podľa nej kľúčovým predpokladom k udržateľnému rozvoju.
Komisárka zdôraznila "tri I", ktoré program charakterizujú - implementácia legislatívy jednotlivými krajinami, integrácia životného prostredia do ďalších sektorov ako doprava, energetika či poľnohospodárstvo a informovanosť. Prípady, v ktorých krajiny alebo podniky porušujú platné smernice a nariadenia, sa musia dostať na verejnosť. Ide o tzv. princíp menovať, zahanbiť a pochváliť - úspechy i priestupky všetkých krajín budú na očiach verejnosti.
Dokument obsahuje takmer 100 krokov, ktoré je podľa komisie nevyhnutné urobiť pre životné prostredie. Sú medzi nimi okrem iného dosiahnutie dohody o kjótskom protokole o znížení emisií skleníkových plynov, podpora obnoviteľných zdrojov energie vrátane veternej a solárnej, vytvorenie stratégie na ochranu morí, opatrenia proti zosunom pôdy, ochrana existujúcich a ozdravenie poškodených prírodných systémov, dosiahnutie takej kvality životného prostredia, ktorá nebude škodlivá pre ľudské zdravie, podpora recyklovania, nová politika o chemických látkach a podobne.
Nový program sa vzťahuje na obdobie do roku 2010 a týka sa preto aj dnešných kandidátskych krajín, ktoré sa o niekoľko rokov stanú členmi EÚ. Komisia preto vyzvala uchádzačov o členstvo, aby plne prevzali legislatívu únie v oblasti životného prostredia a prehĺbili dialóg s medzivládnymi organizáciami a podnikmi.