Azizulláh si pomaly vyhŕňa šaty. Na lýtku ľavej nohy sa objaví okrúhla jazva. Rukou ukazuje aj na bok.
„Stalo sa to pred dvoma rokmi,“ hovorí Afganec, ktorý na americkej základni Nathan Smith v meste Kandahár predáva cigarety a elektroniku americkým vojakom.
Pamiatka od Talibanu „Išiel som autom z leteckej základne Kandahár, kde som pracoval, do mesta. Zrazu ma zastavili. Okamžite som vybehol z auta a utekal do poľa. Jednou ranou ma trafili do ľavej nohy, dvoma do boku,“ opisuje chvíle, keď mal na mále. Našťastie prežil.
Útočil naňho Taliban. Militantné hnutie, ktoré práve v horách okolo Kandaháru vzniklo a práve tu má stále silné pozície. Cielene útočí na Afgancov, ktorí akýmkoľvek spôsobom spolupracujú so zahraničnými silami v krajine. Často úspešne.
Štatistika Zabití civilisti
Celkovo: 1462 (2011), 1267 (2010), 1054 (2009) Útoky Talibanu: 1167 (2011), 910 (2010), 622 (2009) Zahraničné jednotky: 207 (2011), 227 (2010), 312 (2009)
Údaje sú za prvých šesť mesiacov jednotlivých rokov.
Zdroj: Asistenčná misia OSN v Afganistane
Podľa minulý týždeň zverejnenej správy Asistenčnej misie OSN v Afganistane, práve hnutie môže za to, že prvých šesť mesiacov tohto roka zahynulo v krajine najviac civilistov od začiatku vojny v roku 2001.
Azizulláh začal pre Američanov pracovať už pred desiatimi rokmi ako robotník. Keďže sa rýchlo naučil jazyk, neskôr západným jednotkám tlmočil. Keď každý večer odchádza z kempu domov, zahalí si tvár šatkou. Otec troch detí, z ktorých najstaršie má deväť rokov, sa bojí, že tentoraz by už útok Talibanu nemusel prežiť.
Útoky a hrozby zo strany Talibanu poznajú viacerí Afganci na vojenskej základni Nathan Smith. Ďalší predavač Šafik hovorí, že tiež sa mu už neznámi ľudia vyhrážali do telefónu za to, že pracuje na základni. Jeden z najsmutnejších osudov na základni však rozpráva poradca v kanadskom rekonštrukčnom tíme na základni, Kanaďan sudánskeho pôvodu Galal Ali.
Afganský Pepek „Volali sme ho Pepek, pretože sa podobal na Pepka námorníka zo známeho seriálu,“ opisuje Ali príbeh v tábore obľúbeného afganského pracovníka. Skutočným menom Fajda Mohammed mal 65 rokov. V priestoroch tábora pracoval od svojich pätnástich, teda celé polstoročie. Ešte v čase, keď objekt slúžil ako konzerváreň ovocia.
Pracoval tu za afganskej vlády, za Rusov, za éry Talibanu, za Kanaďanov, ktorí tu boli do minulého roka, aj za Američanov. V továrni robil od rána do večera. Upratoval či roznášal fľaše s vodou.
„Hovorili sme mu, aby si dával pozor. On však s úsmevom vravel: Ja nie som politik, prečo by mi ubližovali,“ spomína Galal Ali.
Minulý rok v júni ho jeden večer cestou domov zastrelili militanti z hnutia Taliban. Našiel ho jeden z jeho synov.
Taliban začína čoraz viac útočiť na obyčajných Afgancov. Podľa správy misie OSN sa počet civilistov, ktorých zabili militanti, od roku 2009 skoro zdvojnásobil. Za veľkou väčšinou mŕtvych sú najčastejšie improvizované bomby nastražené na cestách. Spolu so samovražednými útokmi môžu za dve tretiny obetí.
Ďalšou najčastejšou smrtiacou taktikou Talibanu sú cielené útoky. Okrem policajtov a vojakov (v apríli zabili šéfa polície v Kandahári) sú podľa nich legitímnym terčom aj ľudia, ktorí pracujú pre zahraničné jednotky – čiže aj upratovači ako Pepek.
Strieľajú na šoférov Viac ako dvesto civilistov za prvý polrok tohto roka zabili aj zahraničné jednotky. Na rozdiel od Talibanu je tu však trend opačný – západní vojaci si dávajú väčší pozor, počet nimi zabitých Afgancov od roku 2009 klesol o tretinu.
Príklad, ako môže nastať takýto incident opisuje aj Azizulláh. „Američania išli v uliciach Kandaháru v obrnených vozidlách. Jeden z domácich Afgancov však nerešpektoval značenie a rýchlo sa blížil ku konvoju. Američania ho považovali za hrozbu a začali strieľať,“ hovorí miestny Afganec.
Afganci jazdia divoko – Američania zasa považujú rýchlo sa približujúce vozidlo, ktoré nezastaví na checkpointe, za možný teroristický pokus Talibanu.
Chce odísť do Ameriky Pri týchto incidentoch, oficiálne označovaných ako „eskalácia sily“, zahynulo v prvom polroku 30 ľudí. Najviac civilistov však zahraničné jednotky stále zabijú pri vojenských náletoch či bojových akciách.
Až pätina mŕtvych civilistov z celého Afganistanu je v Kandahári. Aj preto má predavač Azizulláh o svojej vytúženej budúcnosti jasnú predstavu. Podal si žiadosť o víza do Spojených štátov.
Ak by ich dostal, už by sa do Afganistanu asi nevrátil. „Nemám tam žiadnu rodinu, ale chcem odísť. Jeden známy dostal víza za pol roka,“ hovorí a zároveň sa pýta na vízový režim Slovenska.