TEL AVIV, KÁHIRA. V letných mesiacoch arabská jar lapá po dychu. Revolúcie priniesli mnoho sklamania, zmeny sú pomalé, demokraciu ohrozuje posilňovanie náboženských extrémistov a na mnohých miestach sa ešte nerozhodlo, či skorumpované režimy skutočne odídu do zabudnutia.
Tradičná letná pomalosť Orientu sa ešte viac prejaví v auguste, keď moslimovia oslavujú ramadán a cez deň, keď sa postia, je ich aktivita minimálna. Nielen preto sú výroky o polovičnej revolúcii čoraz častejšie.
Tahrír je znovu plný
Najrýchlejšie sa o zmenách rozhodlo v Tunisku a Egypte. Egypťania sú však opäť v uliciach. Nepáči sa im postup vojenskej vlády, zdá sa im, že režim nedostatočne trestá tých, čo páchali zločiny na vlastných obyvateľoch.
Na budúci mesiac by mali súdiť exprezidenta Mubaraka. V Egypte však ľudia pochybujú, že skončí vo väzení.
Tak, ako je to s tuniským exprezidentom a jeho manželkou, čo by mali sedieť v base, ale sú pod ochranou saudskoarabského režimu.
Ani s voľbami to v Tunisku a Egypte nevyzerá najlepšie. Dátum sa stále odkladá, problematické sú aj volebné zákony.
Stále sa držia vládcovia Líbye, Jemenu aj Sýrie. Vojenská akcia NATO proti líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu nejde tak hladko, ako by si mnohí predstavovali. Jemenský prezident Ali Abdalláh Sálih nie je ani v krajine, ale stále ťahá nitky.
A sýrsky režim potláča povstanie proti prezidentovi Bašarovi Asadovi s krutosťou, ktorá pripomína najtemnejšie chvíle jeho otca Hafíza.
Udržia sa?
„Myslím, že je nepredstaviteľné, že líbyjský, jemenský a sýrsky líder sa udržia pri moci. Tváre sa môžu zmeniť, ale môže sa stať, že režimy budú fungovať naďalej,“ povedal AP jordánsky analytik Labíb Chamáví.
S postupujúcim časom sa zdá, že blízkovýchodné monarchie môžu arabskú jar vydržať bez veľkých ústupkov. Národné dialógy v Bahrajne, Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch nikam nevedú. Na uliciach už nikto nedemonštruje.
Analytička Marina Ottawayová z Carnegieho inštitútu tvrdí, že krajiny, ktorých sa dotkla arabská jar, už nebudú také ako predtým. Jej tvrdenie však neznamená, že budú lepšie a že v nich bude lepšie.