Agentúrnu správu sme o 14:47 nahradili autorským článkom.
BERLÍN, BRATISLAVA. Zaslúži si ruský premiér Vladimir Putin ocenenie za prínos v ľudských právach? Podľa nemeckého združenia Werkstatt Deutschland, ktoré udeľuje každý rok cenu Qaudriga za občiansku odvahu, určite.
Napriek tomu, že už na jeseň chceli Putina obdarovať, nakoniec si to rozmysleli.
Cena pre bývalého agenta Plán oceniť politika, ktorý je spájaný s krvavou vojnou v Čečensku, neslobodným politickým systémom či pôsobením ako agent KGB v bývalom východnom Nemecku, vyvolal silnú kritiku medzi ľudskoprávnymi organizáciami aj bývalými laureátmi ceny.
Ocenenie Quadriga Združenie Werkstatt Deutschland ho udeľuje od roku 2003 vždy 3. októbra na výročie zjednotenie Nemecka. Dostali ju napríklad Helmut Kohl, Michail Gorbačov, Viktor Juščenko či Hamíd Karzaj. Ale aj Spiegel a Wikipedia. Quadriga sa volá podľa sochy štvrozáprahu na Brandenburskej bráne.
Jedným z nich je aj bývalý československý disident a prezident Václav Havel. Ten spolu s ďalším laureátom Quadrigy, riaditeľom Člověka v tísni Šimonom Pánkom, pohrozili, že sa radšej svojej ceny vzdajú, ak by ju mal dostať Putin. Informovali o tom už v sobotu české Lidové noviny.
Nemecký čas Stern napísal, že Havel, ktorý sa zotavuje v domácom liečení z choroby dýchacích ciest, dal Nemcom čas na rozmyslenie do pondelka. Podobný problém mal podľa Lidových novín aj dánskoislandský umelec Olafur Eliasson, ktorý svoje minuloročné ocenenie už vrátil.
Nepáčilo sa to ani Nemcom Nemecké združenie ustúpilo zo svojho plánu v sobotu pre „neudržateľnú kritiku“ a ocenenie tento rok zrušilo.
Ocenenie Putina sa vnímalo veľmi negatívne aj v Nemecku. „Privítal by som, keby Putin cenu nedostal a Quadriga si zachovala renomé ako hodnotná cena,“ citoval denník Tagesspiegel splnomocnenca pre ľudské práva Markusa Löninga. Ten pre Spiegel tiež povedal, že dať mu takú cenu, akú majú Havel či Kohl, je veľmi cynické. Z výboru, ktorý udeľuje cenu, na protest odstúpili líder Strany zelených Cem Ozdemir aj profesor histórie Edgar Wolfrum.
Havlova hovorkyňa povedala, že ocenenie pre Putina by nebolo veľmi múdre. Navrhla radšej čínskeho disidenta, čerstvého držiteľa Nobelovej ceny za mier Liao Sia Po, ktorý je vo väzení.
Príliš dobré vzťahy Nemecké združenie argumentovalo, že Putin zlepšil vzťahy medzi Nemeckom a Ruskom. Kritici hneď pripomenuli 40percentnú závislosť Nemecka od ruského plynu a nadštandardné vzťahy medzi Putinom a bývalým nemeckým kancelárom Gerhardom Shröderom, ktorý po odchode z premiérskeho kresla pracuje pre plynárenskú loby.