CHARTÚM, BRATISLAVA. Netypické vozidlá v uliciach mesta, nahromadené mechy, tri obdĺžníkové diery. Náznak, že v sudánskom štáte Južný Kordofán sa deje hromadné vraždenie civilistov.
Pomsta za odpor
S touto správou prišiel v piatok Satellite Sentinel Project, organizácia, ktorá sa zaoberá vyhodnocovaním satelitných snímok zo Sudánu.
Porovnáva ich so svedectvami ľudí a snaží sa tak upozorniť na možné porušovanie ľudských práv. Kľúčovou postavou pri jej vzniku bol aj známy herec George Clooney.
Na vraždenie civilistov v Južnom Kordofáne upozorňujú aktivisti už týždne. Kým svet si všíma oddeľujúci sa Južný Sudán, zabúda na oblasť, kde takisto žije černošské obyvateľstvo.
Nubovia mali tú smolu, že pri delení krajiny ostali súčasťou severu. V občianskej vojne pritom bojovali proti Chartúmu a vláda im to dáva pocítiť.
Na čelo štátu dosadila Ahmeda Harúna, muža ktorého chce Medzinárodný trestný súd súdiť za vojnové zločiny v Dárfúre. Svoje „skúsenosti“ má využiť aj v novom pôsobisku.
V troch čerstvo vykopaných masových hroboch môžu byť stovky mŕtvol.
FOTO - TASR/AP
Zbaviť sa odpadu
„Vojaci mali jasné inštrukcie – zbaviť sa odpadu,“ povedal pre AFP Nuba, ktorému sa podarilo ujsť do juhosudánskej Juby.
„Naložili minimálne dva kamióny ľuďmi, ktorým zviazali ruky aj oči. Odviezli ich na miesta, kde už vojaci vykopávali jamu,“ opísal desivú situáciu tesne pred svojím útekom.
Zrejme hovorí o jamách, ktoré rozoznali na satelitných záberoch. V troch hroboch by podľa odhadov mohli byť stovky mŕtvol.
Vláda v Chartúme tvrdí, že nebojuje proti civilistom, ale snaží sa odzbrojiť povstalcov. Výsledkom „odzbrojenia“ sú desaťtisíce ľudí, ktorí utekajú pred bombardovaním.
Biele mechy v strede mesta, pravdepodobne na balenie tiel obetí vraždenia.
FOTO - TASR/AP
Nedostali nič, len bomby
„Nemáme žiadne cesty, žiadne školy, ani nemocnice. Táto vláda nám nedala nič, len nás bombarduje, a to aj teraz, keď utekáme z domovov,“ cituje Independent jedného z nubských náčelníkov. Aj on ušiel do hôr, kde sa v jaskyni skrýva pred bombardérmi.
Projekt sledovania Sudánu satelitmi je dôležitý aj preto, že vláda nepúšťa do miest Južného Kordofánu žiadnych novinárov. Priame svedectvá z regiónu tak prichádajú len od ľudí, ktorým sa podarilo ujsť.