Berlín 10. júla (TASR) - Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer pripravuje novú iniciatívu, zameranú na obnovenie izraelsko-palestínskych rokovaní. "Radikálny" plán okrem iného predpokladá aj delegovanie predstaviteľa Bezpečnostnej rady (BR) OSN s výkonnými právomocami na dohľad nad reformami palestínskych inštitúcií.
S obsahom štvorstránkového dokumentu už Nemecko zoznámilo vysokého predstaviteľa Európskej únie (EÚ) pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu, generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, osobitného amerického zmocnenca pre Blízky východ Williama Burnsa a ruského ministra zahraničných vecí Igora Ivanova.
Existenciu spomínanej iniciatívy potvrdila aj kancelária šéfa nemeckej diplomacie, ktorá pre noviny Financial Times uviedla, že Fischerov plán posudzujú v Londýne vysokopostavení predstavitelia sprostredkovateľskej štvorky v blízkovýchodnom konflikte - USA, OSN, EÚ, Rusko. Na úrovni ministrov sa s ním štvorka zoznámi na budúci týždeň vo Washingtone.
Fischerov plán by mal podľa denníka vyplniť medzery v prejave amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý nedávno hovoril o nutnosti vzájomného spolunažívania dvoch nezávislých štátov v regióne, čo však podľa jeho názoru možno dosiahnuť iba reformami orgánov Palestínskej samosprávy.
Nemecký plán berie do úvahy, že ak Bushova administratíva podporuje vznik palestínskeho štátu, potom je nutné vytvoriť časový harmonogram politických postupov na realizáciu palestínskej entity.
Fischer už v apríli predložil sedembodový plán na riešenie krízy na Blízkom východe.