SOFIA.
Pri hlasovaní spojili v zákonodarnom zbore svoje sily vládnuca stredopravá strana GERB a pravicová Modrá koalícia. Opozičná Socialistická strana, ktorá hlasovala proti novému zákonu, avizovala, že ho napadne na ústavnom súde.
Minister zahraničných vecí Nikolaj Mladenov vyjadril spokojnosť nad tým, že sa konečne podarilo vyriešiť otázku spojenia medzi rezortom diplomacie a bývalou tajnou službou.
"Percento ľudí spojených s bývalými špeciálnymi službami, ktorí zastupovali našu krajinu, sa za posledných 20 rokov namiesto znižovania zvyšovalo," uviedol.
Vláda navrhla zákon po tom, ako výbor skúmajúci policajné záznamy z čias komunizmu v minulom roku zverejnil mená 192 významných diplomatických predstaviteľov, ktorí svojho času pracovali pre tajnú službu. Parlament následne požiadal prezidenta Georgiho Parvanova, aby odvolal z funkcií 33 bývalých špiónov, ktorí teraz pôsobili v zahraničí ako veľvyslanci.
Parvanov, o ktorom sa v roku 2006 zistilo, že sám spolupracoval s komunistickou tajnou službou, sa vyslovil proti tomuto kroku so zdôvodnením, že každý prípad treba posudzovať jednotlivo.
V rámci novej legislatívy budú musieť bývalí agenti opustiť vysoké posty a nebudú môcť obsadzovať akékoľvek vysoké diplomatické funkcie. Budú však môcť pôsobiť na nižších postoch.