TEL AVIV. Izrael v utorok otvoril Kasr Yahúd. Miesto, kde podľa mnohých biblických učencov Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša z Nazaretu.
Židovský štát sa tak chce ešte viac zatraktívniť pre kresťanských pútnikov. Skoro 70 percent turistov, čo minulý rok navštívili Izrael, boli kresťania a 38 percent návštevníkov krajiny prišlo na púť.
Jordán, ale z ktorej strany
Ako je v tejto oblasti zvykom, niektoré názory spochybňujú pravosť miesta Ježišovho krstu. Izraelčania tvrdia, že miesto je na ich strane rieky Jordánu, Jordánsko že na jeho. Všetko je ešte skomplikované tým, že je na západnom brehu, teda na území, ktoré si nárokujú Palestínčania.
Rozdielne názory majú aj jednotlivé kresťanské cirkvi a rozpory sú aj vnútri jednotlivých kresťanských kongregácií.
Miesto na izraelskej strane Jordánu sa spomína ako miesto krstu Ježiša niekoľko storočí, miesto na jordánskej strane zase napríklad navštívil pápež Benedikt XVI. (na rozdiel od svojho predchodcu Jána Pavla II., ktorý bol na oboch údajných miestach krstu), čo Jordánci považujú za dôkaz jeho pravosti.
Kasr Yahúd, ktorý židovský štát dobyl v roku 1967, Izraelčania v minulosti otvárali len niekoľkokrát do roka a bola to celá vojenská operácia.
Mínové pole
Miesto ležalo prakticky na mínovom poli, ktoré desaťročia oddeľovalo znepriatelených susedov - Jordánsko a Izrael. Mierovú dohodu podpísali obe krajiny až v roku 1994 a odvtedy sa veci hýbali len pomaly.
Izrael sa nakoniec rozhodol investovať viac ako dva milióny dolárov do odmínovania celej oblasti, do vylepšenia prístupových ciest aj do zabezpečenia služieb celého miesta.
Celý projekt sa stretol s nevôľou palestínskej samosprávy, ktorá je nervózna z izraelských projektov na územiach, kde by mal ležať budúci palestínsky štát.
Izrael má však silný záujem o kresťanských pútnikov a miesto pokrstenia Ježiša je jedným z najposvätnejších miest kresťanskej viery.
Pozor, riziková voda
O krst či obnovu krstných sľubov v Jordáne stojí veľa kresťanov, aj keď jeho vody už ani zďaleka nie sú také čisté ako za Ježišových čias.
Existujú dokonca výstrahy, že ponor do vôd rieky môže mať zdravotné následky.
Ľudí, čo videli filmy o Ježišovi, či z čítania Biblie nadobudli dojem majestátnej rieky Jordán, prekvapí, že na niektorých miestach je Jordán skôr potokom či úzkym kanálom.
Rieka trpí nedostatkom vody, čo sužuje celý región. Neprospievajú jej ani viaceré priemyselné projekty.
Pútnické miesta
Jeruzalem
História mesta je spojená so životom aj so smrťou Ježiša Krista. Pútnikov tu najviac láka Krížová cesta (Via Dolorosa), ktorou Kristus išiel naposledy pred svojím ukrižovaním. Je tam aj Boží hrob, kde mal byť pochovaný.
Olivová hora
Vrch vo východnom Jeruzaleme, kde sa na jeho západnom svahu nachádza najväčší židovský cintorín na svete. Na úpätí vrchu je Getsemanská záhrada, v ktorej sa podľa tradície zdržiaval Ježiš pred svojím ukrižovaním.
Hrob Panny Márie
V Getsemanskej záhrade sa nachádza aj miesto, kde bola Ježišova matka Mária pochovaná. Jej hrob je prázdny. Podľa katolíckej a východných cirkví, bola Mária vzatá s telom a dušou do neba.
Betlehem
Kresťania najmä okolo Vianoc mieria do chrámu Narodenia Pána, jednej z najstarších kresťanských svätýň. Ten na mieste Ježišovho narodenia dala postaviť svätá Helena, matka rímskeho cisára Konštantína Veľkého.
Nazaret
Nachádza sa tu Bazilika zvestovania stojaca na mieste, kde archanjel Gabriel oznámil Márii, že porodí Ježiša. Neďaleko je aj miesto prvého Ježišovho zázraku Kána Galilejská, kde Kristus premenil vodu na víno.
Denisa Ballová