Spraviť v Poľsku maturitu vôbec nie je formalita. Ukázal to aj tento rok. Poľskú „maturu“ neurobila až štvrtina školákov. Dvadsaťpäť percent študentov nezvládlo prinajmenej jeden povinný predmet, a to aj napriek tomu, že hranica na jeho urobenie je nízka - 30 percent. Je to najhoršia štatistika od zavedenia nových maturít v Poľsku v roku 2005, vlani neprešlo 19 percent. Navyše, podľa poľských médií sú v krajine stovky škôl, kde maturitu nespravil nik. Väčšinou ide o školy s malým počtom žiakov.
Na rozdiel od tých slovenských nie sú maturity v Poľsku povinné na ukončenie strednej školy. Keďže ich však väčšina vysokých škôl berie ako prijímačky, študenti sa ich zúčastňujú. Po reforme sú písomné aj ústne skúšky objektívnejšie, keďže študentov neskúšajú vlastní učitelia, ale cudzí.
Žiaci majú tri povinné predmety - poľský jazyk, cudzí jazyk a matematiku. Netreba trikrát hádať, ktorý predmet robí poľskej mládeži najväčšie problémy. Kým poľštinu spravilo tento rok 96 percent žiakov, matematiku len 79 percent.
Žiaci sa sťažujú, že skúšky sú príliš ťažké. Podľa Aleksandra Nalaskowkého, dekana na Pedagogickej fakulte Univerzity Mikuláša Kopernika je problém inde. Voľakedy školy, ktoré sa končili maturitou, niečo znamenali. Teraz sa na gymnáziá dostane každý.
„Mládeži hovoria, že každý môže ísť na gymnázium a spraviť maturitu. Ukazuje sa, že to tak nie je,“ povedal pre médiá.
A nemusí to byť len problém Poľska. V Česku tento rok nespravila maturitu pätina detí. Zatiaľ len Slováci sa držia – vlani prešlo 95 percent maturantov.