Nová chorvátska vláda sa bude skladať najmenej zo štyroch z piatich doterajších koaličných partnerov - Sociálnodemokratickej strany (SDP) Ivicu Račana, Roľníckej strany (HSS), Ľudovej strany (HNS) a Liberálov (LS). Príčinou rozpadu starej koalície boli Račanove nezhody s druhým najsilnejším subjektom vlády Chorvátskymi sociálnymi liberálmi (HSLS) a jej národnostne orientovaným šéfom Draženom Budišom.
Pôvodným koaličným partnerom bolo aj Istrijské demokratické zhromaždenie (IDS). No po nezhodách v otázke štatútu talianskej menšiny na Istrijskom polostrove sa IDS rozlúčila s vládou už v júli roku 2001.
V snahe zabrániť budúcim sporom vo vláde, plánuje Račan zredukovať doterajších 19 ministerstiev na 12.
Šestica koaličných partnerov vystriedala na začiatku roku 2000 vo vedení štátu Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) zosnulého prezidenta Franja Tudjmana. HDZ sa podľa posledných prieskumov verejnej mienky nachádza znova na vzostupe. Vylúčenie Tudjmanovho dôverníka Ivicu Pasaliča zo strany však naznačuje, že aj tu môže dôjsť k rozkolom.
Pravdepodobnými členmi novej vlády budú aj teraz členovia HSLS, ktorí už zastávali ministerské posty. Šesť kritikov politiky Dražena Budišu založilo v pondelok svoj vlastný parlamentný klub Nezávislých Liberálov, pričom zároveň vyhlásili, že budú podporovať Račanov kabinet. Myšlienka prizvať do novej vlády "odpadlíkov" z HSLS však môže naraziť na odpor štyroch zvyšných koaličných partnerov.
5 oso žab