Požiare, ktoré vznikajú na Sumatre a Borneu a v menšom rozsahu aj v Malajzii po založení ohňov na vyčistenie poľnohospodárskej pôdy, sa objavujú takmer počas každej suchej sezóny.
KUALA LUMPUR.
Malajzijské ministerstvo životného prostredia dnes vyzvalo verejnosť, aby zbytočne nevychádzala von. Hovorca ministerstva životného prostredia odporučil, aby predovšetkým ľudia so zdravotnými problémami a s astmou zostali vnútri, kým sa kvalita ovzdušia nezlepší.
Požiare vidno na satelitných snímkach oblastí. Index znečistenia ovzdušia v najmenej desiatich regiónoch krajiny smeruje k nebezpečným úrovniam, hoci v 42 z 51 oblastí je "mierny", napísala agentúra DPA.
Stupnica indexu 0-50 bodov je považovaná za zdravé ovzdušie, 50-100 za mierne znečistené, 100-200 za veľmi nezdravé a viac než 301 za vysoko nebezpečné pre zdravie ľudí.
Malajzia má so smogom svoje skúsenosti. V roku 2005 vyhlásili v krajine pre smog stav ohrozenia - prvýkrát v dejinách Malajzie vtedy prekročil index znečistenia ovzdušia hranicu 500 bodov. Viditeľnosť na letisku v metropole Kuala Lumpur klesla pod 200 metrov a obyvatelia si nasadili ochranné masky.
Požiare, ktoré vznikajú na Sumatre a Borneu a v menšom rozsahu aj v Malajzii po založení ohňov na vyčistenie poľnohospodárskej pôdy, sa objavujú takmer počas každej suchej sezóny od konca 90. rokov minulého storočia. Ľudia ich podľa tradície zakladajú preto, lebo je to lacný spôsob vyčistenia pôdy pred zasadením nových plodín.
Indonéziu však susedné krajiny kritizujú, že tento problém nerieši. Prezident Susilo Bambang Yudhoyono sa už skôr zaviazal, že tvrdo zakročí proti majiteľom pôdy, ktorí protizákonne zakladajú ohne, ale málo výkonné a skorumpované miestne úrady nie sú schopné alebo ochotné tento problém rázne vyriešiť.