Agentúrnu správu sme o 16:52 nahradili autorským článkom denníka SME.
DAMASK, TEL AVIV. Útok „davu“ na americkú a francúzsku ambasádu v Damasku rozhodne nebol spontánnou akciou rozhnevaných občanov. Zhodujú sa na tom viacerí bezpečnostní aj diplomatickí experti, ktorých oslovila AFP a denník Christian Science Monitor.
O pondelkovej akcii, pri ktorej „vandali“ poničili hlavne americkú ambasádu a prinútili jej osadenstvo uchýliť sa do krytu, musel režim vopred vedieť. Ak ju rovno nenaplánoval.
Tvrdá Clintonová
„Vačšina vlád sa snaží, aby sa takéto veci na zahraničných misiách nestávali. V kontrolovanom režime, ako je sýrsky, je nemožné, aby o tom vláda nevedela,“ vyhlásil Wayne White z amerického Inštitútu pre Blízky východ.
Američania sa k tomu ako Bašar Asad brutálne potláča povstanie vo svojej krajine vyjadrovali diplomaticky, ale v pondelok šéfka diplomacie Hillary Clintonová jasne povedala, že sýrsky prezident stratil legitimitu.
Obamova administratíva sa na rozdiel od Bushovej, ktorá do Damasku päť rokov neposlala veľvyslanca, snažila o zmierlivý tón so sýrskym režimom. Teraz však v Spojených štátoch zaznievajú hlasy, aby Washington opäť stiahol veľvyslanca.
Analytici blízki ministerstvu zahraničia si však myslia, že by to bola chyba, lebo neprítomnosť Američanov a Európanov by Asadovi len pomohla.
Pomsta za návštevu?
Nie je náhoda, že útoky sa odohrali proti Američanom a Francúzom, ktorých veľvyslanci minulý týždeň navštívili mesto Hama, kde je silný protiasadovský odpor. Asadov režim ich návštevu označil za zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny.
Izraelskí analytici si zase myslia, že útok bol načasovaný na pondelok, keď sa stretlo blízkovýchodné Kvarteto (OSN, EÚ, USA, Rusko), aby rokovali o mieri na Blízkom východe. Sýria je v celom procese silným hráčom. Pre to s ňou viaceré krajiny zaobchádzajú opatrnejšie. Po pondelku to už nemusí platiť.
Asad sa vydal na cestu konfrontácie so Západom a vandalizmus na ambasádach môže byť len začiatkom.